SON TV

Yunanistan’ın iltica skandalı ardından Ankara’dan tepki!

15 Temmuz kanlı darbe girişimi ardından Yunanistan'a kaçan darbecilere yönelik Yunanistan'ın verdiği skandal karar sonrası Ankara'dan tepki yağdı.

Yunanistan’ın iltica skandalı ardından Ankara’dan tepki!

Yunanistan’ın 15 Temmuz’da gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi sonrası ülkesine kaçan darbecilere yönelik verdiği iltica kararı skandalı ardından Ankara’dan tepki yağdı!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan’da Danıştay’ın, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbecilere iltica hakkı vermesi kararına tepki gösterdi. Dışişileri Bakanlığı ise kararın Cenevre Sözleşmesinin ihlali niteliğinde olduğunu vurguladı. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “Yunan yargısı verdiği kararlarla Türkiye’nin düşmanlarından yana tavır almaktadır” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın Yunanistan’ın kararına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Yunanistan Danıştayı, bir darbeciye iltica hakkı tanıyarak uluslararası anlaşmaları çiğnemiş ve Yunanistan’ın darbeciler ve teröristler için güvenli bir ülke olduğunu ifade etmiştir. Bu skandal kararın AB dahil bütün taraflarca reddedilmesi ve kınanması gerekir.

DIŞİŞLERİ: CENEVRE SÖZLEŞMESİNİN İHLALİ

Dışişleri Bakanlığı da karar sonrasında açıklama yaptı. Dışişleri açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Yunanistan Danıştayı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faillerinden Süleyman Özkaynakçı’ya iltica hakkı tanınmasına Yunanistan Hükümetinin itirazını reddederek skandal bir karara daha imza atmıştır.

Yunanistan Danıştayının bu kararı Yunanistan’ın terörle mücadele konusundaki uluslararası yükümlülüklerine aykırı olduğu gibi, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesinin de ihlali niteliğindedir.

Yunanistan, darbeci hainlerin iadesini defalarca reddederek Türk milletinin vicdanını yaralayan bu tür kararlara zemin hazırlamıştır. Yunan makamları, uluslararası yükümlülüklerini dahi çiğneyecek kadar hukuk anlayışından yoksun yargı mekanizmalarına sığınarak darbeciler için ülkelerinin güvenli liman olmasına daha fazla müsaade etmemelidir.

NE OLDU?

Yunanistan’da Danıştay, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası kullandıkları askeri helikopter ve ekipmanları ile birlikte Yunanistan’a kaçan darbeci askerlere iltica hakkı verilmesini kararlaştırdı. Kararın gerekçesi olarak sanıkların darbe girişimine katıldığına ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğuna yönelik yeterli delil olmadığı ifade edildi.

ETİKETLER: