SON TV

Zara Larsson Doğu Türkistan için Huawei ile reklam anlaşmasını iptal etti

İsveçli ünlü şarkıcı Zara Larsson, Çin'in Doğu Türkistan politikalarına tepki olarak Çin teknoloji şirketi Huawei ile reklam anlaşmasını iptal ettiğini açıkladı.{

Zara Larsson Doğu Türkistan için Huawei ile reklam anlaşmasını iptal etti

Dünyaca ünlü şarkıcı Zara Larsson, bir süre önce Huawei ile yaptığı reklam anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.

İsveçli şarkıcının anlaşma iptal gerekçesi dikkat çekti. Larsson’un, Çin menşeili Huawei ile yaptığı anlaşmayı iptal etme sebebinin arkasından Doğu Türkistan hassasiyeti çıktı. Larsson, Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik politikalarına tepki olarak Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei ile reklam anlaşmasını iptal etti.

“DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN TAVIR ALMALIYIZ”

İsveç kanallarından TV4 televizyonuna açıklama yapan Larsson, Çin’in Doğu Türkistan ve Hong Kong’daki baskı politikaları hakkında konuştu. İnsan haklarına verdiği değeri herkesin bildiğini belirten genç şarkıcı, “Çin’in hoş bir ülke olmadığını da biliyoruz” ifadelerini kullandı. Larsson, Huawei ile işbirliğini; Doğu Türkistan, Hong Kong politikaları ve Tik Tok’a karşı tavır almak adına sonlandırdığını söyledi.

Henüz 22 yaşında olan Larsson, ülkesinin kanallarından TV4’te 2008’de yayınlanan “Yetenek sensin” yarışmasını kazandıktan sonra 2013’teki Uncover ve Fransız DJ David Guetta ile yaptığı iş birliğiyle uluslararası bilinirliğe erişmişti.