SON TV

Zor dönemde devleti yalnız bırakmayan hakim emekli oldu

1988 yılında Hakkari’de hakimliğe başladıktan sonra Suluova, Dinar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlıkları yapan, Bolu ve İzmir Hakimliği’nin ardından da 2012 yılında emekli olan hakim Tülin Tuncay, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çağrı üzerine eşi Adnan Tuncay ile birlikte mesleğe dönmüştü. Son kararnameyle Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili olarak atanan Can Tuncay’ın annesi olan Tülin Tuncay, 2017 yılından bu yana görev aldığı Muğla Hakimliği’nden yaş haddinden dolayı emekli oldu. Tülin Tuncay, darbe girişiminden sonra göreve gelerek devleti zor dönemde yalnız bırakmayan isim olarak hafızalara kazındı.

Zor dönemde devleti yalnız bırakmayan hakim emekli oldu

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Tülin Tuncay, 8 yıl İstanbul Barosunda avukatlık yaptıktan sonra 1988 yılında Hakkari’de hakim olarak göreve başladı. Hayatını kendisi gibi hakim olan Adnan Tuncay ile birleştiren Tülin hakim, daha sonra Amasya’nın Suluova İçesi ardından da Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesinde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yaptı. Bolu ve İzmir hakimliğinin ardından 2012 yılında emekli olmaya karar verip meslekten ayrılan Tülin Tuncay, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çağrı üzerine eşi Adnan Tuncay ile birlikte 2017’de Bodrum Hakimliği’nde yeniden göreve başladı. 2018 yılındaki HSK Yaz Kararnamesiyle Muğla Hakimliği’ne atanan Tulin Tuncay, 6,5 yıl görev yaptıktan sonra yaş haddinden emekli oldu.

DEVLETİ YALNIZ BIRAKMADI, HAFIZALARA KAZINDI

Meslek hayatı boyunca başarılı hizmetlerde bulunan Tulin Tuncay, yargı camiası tarafından darbe girişimi sonrasında emekli olmasına rağmen tekrar görevine dönerek hafızalara kazınan isimler arasında yer aldı.

OĞLU DA TERÖRÜN KORKULU RÜYASI

Adnan ve Tülin Tuncay’ın oğlu Can Tuncay ise FETÖ’nün korkulu rüyası olarak tanınıyor. İstanbul ve İzmir Adliyeleri’nde FETÖ’ye yönelik birçok soruşturmayı yürüten ve örgütün TSK’daki yapılanmasına büyük darbe vuran İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Can Tuncay HSK’nın 2023 Yaz Kararnamesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yapacak.