SON TV

1 hafta telefonunu elinden düşürmedi, felç oldu!

Çin'in Gangsha şehrinde yaşayan bir kadının parmakları, 1 haftalık tatil boyunca cep telefonunu elinden bırakmayınca adeta felç geçirircesine kitlendi.

1 hafta telefonunu elinden düşürmedi, felç oldu!

Akıllı telefon bağımlılığı ile ilgili garip haberlere bir yenisi daha eklendi.

Çin’in Gangsha şehrinde yaşayan bir kadının parmakları, 1 haftalık tatil boyunca cep telefonunu elinden bırakmayınca adeta felç geçirircesine kitlendi.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, adı açıklanmayan kadına tendonlarında iltihaplanma (tenosinovit) teşhisi konuldu.

Kadına istirahat etmesi ve parmaklarını dinlendirmesi tavsiye edildi.

TELEFON BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELEDE İLGİNÇ YÖNTEM

İsveçli Jacob Sempler başına gelen talihsiz olayı başkaları da yaşamasın diye sokağa “akıllı telefon” levhası (üstte) yerleştirmişti. Jacob bu kararı 2015 yılında Stockholm’de yürürken az daha bir aracın altında kalması üzerine aldığını açıklamıştı.

Jacop Sempler projesini tanımlarken çuvaldızı kendine de batırdığı ifade ederek, “Ben dahil çoğumuz artık akıllı telefonlarımıza neredeyse bağımlı hale geldik. Bu projeyle insanlarda ufak da olsa bir farkındalık yaratmayı amaçlıyorum” şeklinde konuşmuştu.

BAĞIMLILARA AYRI ŞERİT

Çin’in kuzeyindeki Şian şehrinde, geçtiğimiz yıl akıllı telefonlarına bakarak yavaş yürüyen yayalar için ayrı bir yürüme şeridi oluşturulmuştu.

Kırmızı, yeşil ve mavi renklere boyanan şerit 80 cm genişliğinde ve 100 metre uzunluğunda. Şeritin üzerindeki akıllı telefon sembolü, bu yolu diğerlerinden ayırıyor.

Benzer bir adım geçtiğimiz haftalarda Litvanya’da da atılmıştı. Litvanya’nın Vilnius kentinde yolda yürürken akıllı telefonlarından başını kaldırmadıkları için “mobil zombiler” olarak nitelenen dikkatsiz yayalar için özel bir yol açıldı.

Ntv

ETİKETLER: