SON TV

2018 KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı!

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi web sitesi yurtkur'da KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı.

2018 KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı!

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesi’nde KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı. Kurum tarafından e-Devlet sorgulama sayfasında ‘yurt kayıt işlemleri taahhütname onayı’ yapılması zorunludur açıklaması yapıldı.

KYK, öğrencilerin merakla beklediği sonuçları resmi web sitesi olan yurtkur’da yayınladı.  Üniversite öğrencileri, başvurularını 3 Eylül’de e-Devlet sayfasında gerçekleştirdi. Başvuruların sona ermesinden 3 gün sonra kurum sonuçların açıklandığını duyurdu.

Yurtkur’un resmi twitter hesabında, Kredi Yurtlar Kurumu yurt başvurularına dair resmi açıklama yapıldı. 3 Eylül’de başlayan başvurular, 10 Eylül 2018 tarihinde sona erdi. Yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler başvurularını tamamladıktan sonra kurumdan resmi açıklama beklendi. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtların 17 Eylül 2018 Pazartesi günü açılacağını söyledi. Kurum, sonuçların hangi saatte açıklanacağına dair resmi açıklamada bulunmadı.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversite öğrencilerinin heyecanla beklediği başvurular için gözler ÖSYM’ye çevrildi. Kredi Yurtlar Kurumu, burslara dair başvuru süreçlerinde tüm öğrencileri baz alarak başvurularının yapılacağını önceden açıkladı. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih sonuçlarının hemen ardından burs başvuruları e-Devlet’te başlıyor. DGS tercih sonuçları en erken ne zaman açıklanır? Tercih başvuruları 14 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercihleri 15-20 gün içerisinde açıklıyor. Burs başvuruları en erken Ekim’in ilk haftası – Ekim’in ikinci haftası başlatması bekleniliyor.

KYK YURT ÜCRETLERİNE  ZAM YAPILACAK MI?

KYK yurt ücretleri, zam olacak mı sorusunun cevabını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu açıkladı. Kasapoğlu “Bu sene Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’müze bağlı yurtlarımızda ücretlerde herhangi bir zam yapmayacağız. Oluşturulmak istenen ekonomik baskılara karşı direncimizi ve gücümüzü ortaya koymak adına yurt ücretlerine zam yapmama kararı aldık, bunu da ekonomik baskılara karşı anlamlı bir duruş olarak görüyoruz. Gençlerimize ve yurtlarımıza dair destekleri ve ücret politikasındaki bu karardaki katkıları nedeniyle Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza gençliğimiz ve Bakanlığımız adına şükranlarımı sunuyorum.” açıklamasında bulundu.

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

Aylık yurt yatak ücreti 150 TL olarak belirlenmiştir. Standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti ise 160-265 TL arasındadır.

ETİKETLER: