SON TV

3 bin 514 hakim ve savcıya terfi! Resmi Gazete’de yayınlandı

Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) terfi kararları Resmi Gazete'de yayınladı. Buna göre, 3 bin hakim ve savcı terfi etti.

3 bin 514 hakim ve savcıya terfi! Resmi Gazete’de yayınlandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, yargı mensuplarını bir üst dereceye yükseltmesine ilişkin kararını Resmi Gazete’de yayınladı.

Hakim ve Savcılar Kurulu kararında adli hakim ve cumhuriyet savcıları ile idari yargı hakimleri yer alırken Resmi Gazetede yayımlanan HSK kararı ile 3 bin 514 yargı mensubu bir üst dereceye terfi ettirildi.

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

HSK kararlarında, birinci dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2019’dan geçerli olmak üzere ilk defa birinci sınıfa ayrılma incelemesine tabi tutulacak adli yargı hakim, cumhuriyet başsavcı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isimlerinden oluşan listelere yer verildi.

Sürelerini bitirdikleri halde söz konusu listede isimlerini göremeyenler, 30 gün içinde HSK’ye yazılı başvuruda bulunarak durumlarının incelenmesini isteyebilecek.

HSK’nin bir başka kararında, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre, Ağustos 2019 dönemi sonuna kadar sürelerini bitirip HSK tarafından yükseltilmelerine karar verilen adli yargı hakim, cumhuriyet başsavcı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler de yayımlandı.