SON TV

65 yaş üstü için sokağa çıkma saatlerinde yeni karar

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de etkisini gösteren Koronavirüs salgınında risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşların, sokağa çıkma izinleri hava durumu göz önüde bulundurularak değiştirildi.

65 yaş üstü için sokağa çıkma saatlerinde yeni karar

Koronavirüs salgınından korumak adına sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaşın üstündeki vatandaşların, geçtiğimiz haftadan itibaren pazar günleri 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarına izin verilmişti.

Sokağa çıkması kısıtlananlar arasında 65 yaş üstü vatandaşların yanı sıra 20 yaş altı vatandaşlar da var. 20 yaş altı çocuk ve gençler için de haftanın belirli günleri dışarı çıkma serbestisi geçen hafta başladı. Buna göre 0-14 yaş arası çarşamba günleri, 15-20 yaş arası cuma günü 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkabiliyor.

HAVA DURUMU İZİN SAATLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Hava sıcaklığın artması nedeniyle bu kez önlemler sıcaklığa karşı şekillendirildi. 65 yaş üstü vatandaşlar, 12.00-18.00 saatleri arası dışarı çıkabilecek. Böylelikle 4 saat olan sokağa çıkma serbestisi 6 saate de çıkmış oldu.

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlar söz konusu izin kapsamında, ikametlerine yürüme mesafesinde olan yerlere gidebiliyor, hususi yada toplu taşıma ile seyahat edemiyor.

Öte yandan yaşa göre sokağa çıkma kısıtlamasının Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından hazırlanan salgında 4 aşamalı normalleşme planına göre haziran ayının ortalarında tamamen kalkması bekleniyor.