SON TV

ABD’de ikinci kez korona olan hastadaki virüsün genetiği farklı çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir genç ikinci kez koronavirüse yakalandı. Genci ikinci kez enfekte eden virüsün genetik diziliminin ilkinden farklı olduğu ortaya çıktı.

ABD’de ikinci kez korona olan hastadaki virüsün genetiği farklı çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerek nüfus yoğunluğu gerekse yetersiz ve geç kalınmış önlemler nedeniyle diğer ülkere nazaran koronavirüs vakıalarında ciddi artış görülüyor.

Son günlerde dünyanın çeşitli ülkelerinden, koronavirüse yakalanmış kişilerin iyileştikten sonra tekrar yakalandığına dair haberler geliyor.

ABD’den gelen habere göre ise Nevada eyaletinin Reno kentindeki 25 yaşındaki bir hasta, hem nisan hem de mayısta enfekte oldu.

Genç, mart sonunda koronavirüsle bağlantılı olarak boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, bulantı ve ishal gibi semptomlar hissetmeye başladı. Nisan’da koronavirüs teşhisi konulan genç 27 Nisan’da iyileşti. Yapılan iki koronavirüs testi de negatif çıktı.

Ancak genç mayıs sonunda yeniden aynı şikayetlerle hastaneye başvurdu. Akciğer filmi çekildikten sonra eve yollanan genç, 5 gün sonra yeniden hastaneye başvurduğunda kanındaki oksijen oranın düştüğü belirlendi.

İKİNCİ KEZ ENFEKTE EDEN VİRÜSÜN GENETİĞİ FARKLI

Hastaneye yatırılan gençce oksijen desteği verilirken kas ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlar gösterdiği ve zatürreye yakalandığı tespit edildi. Yeniden yapılan koronavirüs testleri de bu kez pozitif çıktı.

Bilim insanları, gençten iki ayrı enfeksiyon esnasında alınan virüslerin genetik dizilimini karşılaştırdığında farklılık olduğunu belirledi.

İKİNCİ ENFEKSİYON İLKİNDEN DAHA AĞIR OLABİLİR

Öte yandan gencin ikinci kez tedavi edilerek taburcu olduğu öğrenilirken uzmanlar genç ve sağlıklı bireylerin bile ikinci kez enfeksiyona yakalandığında ilkinden daha ağır geçme olasılığının yüksek olduğunu gözlemlediklerini açıkladılar.

Daha önce de Hong Kong, Hollanda ve Belçika’da koronavirüs’e ikinci kez yakalanan vakıalar görülmüştü.