SON TV

Adalet bakan yardımcılığı için kulislerde flaş gelişme

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişikliklerin olabileceği uzun zamandır konuşulurken, Bakanlık içinde yapılacak değişikliklerle ilgili kulislerde bir isim daha konuşulmaya başladı. Son dakika kulis bilgisine göre bakan yardımcılığı görevine Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin ile BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım’ın yanı sıra Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç’ın da adının geçtiği öğrenildi. Öte yandan Bakan yardımcılığı için Yargıtay üyesi Kenan İpek, halen en güçlü adaylar arasında.

Adalet bakan yardımcılığı için kulislerde flaş gelişme

SONTV, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü’nde kritik üst düzey değişikliklerin yapılacağını daha önce duyurmuştu.

Öte yandan, 4 Adalet Bakan yardımcısından geçmişte İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yapan halen Personel Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Adalet Bakan Yardımcılığı ve HSK Birinci Daire Üyeliği görevini sürdüren Hasan Yılmaz’ın yerinde kalacağı ağırlıkla kulislerde konuşuluyor. Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Uğurhan Kuş ve Yakup Moğol için ise kulislerde bu bakan yardımcılarından en az ikisinin hatta üçününde değişme ihtimali masada bulunuyor.

BAKAN YARDIMCILIĞI İÇİN BU İSİMLER KONUŞULUYOR

Son dakika kulis bilgisine göre, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in bakan yardımcılığı görevine getirileceği öğrenildi. Bakan yardımcılığı için kulislerde konuşulan bir diğer isim ise halen BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım olurken, Yıldırım’ın BDDK’daki odasını topladığı öne sürüldü.

KULİSLERDE YENİ BİR İSİM DAHA

Kulislerde konuşulan son dakika bilgisine göre, 23 Ocak 2021 tarihinden bu yana Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevini yürüten Yunus Alkaç’ın da Adalet Bakan yardımcılığı için adının geçtiği öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Yunus Alkaç’ın bakanlıkta bir görüşme yaptığını SONTV duyurmuştu. Bekir Bozdağ o görüşmede Yunus Alkaç’a görevinde kalacağı yönünde olumlu sinyal vermişti.

KENAN İPEK EN GÜÇLÜ ADAY

Kararnamenin öne çıkan bu isimler arasında hazırlandığı belirtilirken kulislerdeki en önemli bilgilerden biri de Yargıtay Üyesi Kenan İpek. Kenan İpek Adalet Bakan yardımcılığı için en güçlü aday olduğu kulislerde halen konuşuluyor. Öte yandan HSK Genel sekreteri Seyfi Han’ın görevine devam edeceği öğrenilirken, Yargıtay savcısı ve eski HSK Genel Sekreter yardımcısı Turan Kuloğlu’nun HSK Genel Sekreterliğinde görev alacağı ihtimalinin zayıfladığı öğrenildi. Turan Kuloğlu’nun isminin Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü için giderek netlik kazandığı kulislerde konuşulmaya başladı.

HSK’DA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI ?

Adalet Bakan yardımcılıkları ile Adalet Bakanlık teşkilatındaki Başkanlıklar ve Genel Müdürlüklerin yanı sıra Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda da görev değişikliklerinin olabileceği kulislerde konuşuluyor. Buna göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın özellikle HSK Genel Sekreterliği’nde ve Teftiş Kurulu’nda üst düzey değişiklikleri de yapmayı planladığı kulislere yansıyan bilgiler arasında yer aldı. Kararnamenin Adalet Bakanlığı’nda son şekli verildikten sonra Cumhurbaşkanlığı’na gönderilirken, kısa bir süre içerisinde açıklanması bekleniyor.