SON TV

Adalet Bakanlığı yargıda duran sürelerin içeriğini açıkladı! İşte tüm detaylar

Adalet Bakanlığı yargıda duran sürelerin içeriğini açıkladı! İşte tüm detaylar

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını ardından kurum ve kuruluşlarda alınan tedbirlerin yanı sıra yargıda da ciddi tedbirlere gidilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, başvuru, itiraz, temyiz, ara buluculuk, uzlaştırma gibi yargısal tüm sürelerin çıkarılan kanunla 30 Nisan’a kadar durduruluğunu hatırlatmıştı. Durma süresinin uzatılmasına yönelik de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yetki verildiğini aktaran Gül, Erdoğan tarafından bu sürenin 15 Haziran’a kadar uzatıldığının açıklandığını belirtmişti.

Adalet Bakanı Gül, şöyle devam etmişti:

“Salgına yönelik çıkacak olumlu tabloya göre Sayın Cumhurbaşkanımızın, 15 Haziran olarak belirlediği bu süreyi daha öne çekme ihtimali de bulunmaktadır. Durma süresi kapsamında, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından duruşmaların ertelendiği 15 Haziran’a kadar uzatılmıştır. Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileriyle de bu sürelerin 15 Haziran öncesine çekilebilmesi ya da daraltılabilmesi de mümkündür. Uzağı yakın etmek bizim elimizdedir.”

Bu gelişmeler ışığında bugün Adalet Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden yargıda 15 Haziran’a kadar duran sürelerin kapsam ve içeriğini açıkladı.

Ayrıca sürenin 15 Haziran’a kadar uzatılması kararı Resmi Gazete’de de yayınlandı.

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanı Halil Koç da resmi Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili bir paylaşımda bulundu. Koç, “Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Sürelerinin Uzatılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmî Gazetede Yayımlanmış bulunmaktadır“ dedi.