SON TV

Adalet Bakanlığı’ndaki FETÖ ağı çözüldü: 270’i mahrem imam 3 bin kripto tespit edildi

FETÖ'nün Adalet Bakanlığındaki mahrem yapılanması soruşturmasında örgüt ağı çözüldü. 60 İlde 270'i mahrem imam olmak üzere 3 bin civarında şüpheli tespit edildi.

Adalet Bakanlığı’ndaki FETÖ ağı çözüldü: 270’i mahrem imam 3 bin kripto tespit edildi

Adalet Bakanlığı’ndaki FETÖ’nün kripto yapılanmasına ilişkin geçen hafta Ankara merkezli 8 ilde 204 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, şüphelilerden 158’i yakalanmıştı. Bakanlık ve MİT kordinesinde yürütülen soruşturmaya ilişkin çarpıcı ayrıntılara ulaşıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün daha önceki açıklamalarında FETÖ ile mücadeleye ilişkin işaret ettikleri soruşturmanın hayli kapsamlı olduğu ortaya çıktı.

Soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, FETÖ’nün Emniyet, MİT, TSK ve Mülkiye’deki mahrem yapılanmasının ardından Adalet Bakanlığı’ndaki söz konusu yapılanmanın deşifresi için düğmeye basıldı. Müfettişlerin yürüttüğü idari soruşturma kapsamında örgütün bazı kripto isimleri deşifre edildi. İtirafçı olmak isteyen 8 kişi savcılığa yönlendirildi. İtirafçılar beyanlarında, örgütün başkaları adına alınmış operasyonel hatlar üzerinden mahrem imamlarla irtibat kurduklarını anlattı. Bunun üzerine MİT, söz konusu operasyonel hatlara yönelik teknik bir çalışma başlattı. Aylar süren çalışmanın ardından 906 operasyonel hat tespit edildi. Söz konusu hatların HTS kayıtlarından irtibatlı oldukları 270 mahrem imam da deşifre edildi. Ayrıca şüphelilerin kullandığı operasyonel hatlar ile kendi aralarındaki hatlara ilişkin adres ve baz eşleştirmesi de yapıldı. Hatların örtüştüğü belirlendi. Soruşturma kapsamında aralarında zabıt katibi ile infaz koruma memurları bakanlık dışında mahrem imam olarak görevlendirildiği tespit edilen 3 bin civarında isim tespit edildi. Bu kapsamda listeler oluşturuldu Ankara dahil 60 İl Başsavcılığına şüpheli listesi gönderildi. Buna göre ilk dalga 8 ilde 240 şüpheliye yönelik yapılırken, ilerleyen dönemde yeni dalga operasyonların geleceği bildirildi.

KOD ADI: “ADİL”
Soruşturma kapsamında “Etkin Pişmanlık Yasası” kapsamında itirafçı olmak isteyen 8 kişinin ifadesi alındı. Soruşturma dosyasında yer verilen T-Rex adlı gizli tanık ifadesinde mahrem yapılanmada, Emniyet’e “Şapkalı” Askeriye ve MİT’e “Renkli” Adalet Bakanlığı için de, “Adil” kod isimlerinin kullanıldığını anlattı.

İSTİHBARI FAALİYETLER İÇİN “5A” BİRİMİ
Adalet Bakanlığı mahrem yapılanmasının önce sadece hakim ve savcılardan oluştuğuna anlatan gizli tanık, “Bakanlık personeli sayısı artınca mahrem yapılanma olarak dizayn oldu. Özellikle 2012 yılından sonra sohbetler küçültülerek 3 ve 4 kişilik yapılar haline geldi” dedi. Bakanlık mahrem yapılanmasında İstihbari Bilgi toplama faaliyetleri için “5A” adında bir birim olduğunu anlatan gizli tanık, “Bu bölüm Adalet Bakanlığı içerisindeki her türlü bilgi ve belgenin örgüt mensuplarınca toplanarak örgütün 5A temsilcileri vasıtasıyla sorumlulara iletirdi” diye konuştu.

“DAVA SÜRECİ YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIRDI”
Mahrem yapılanmada, Bilirkişilik ve Cezaevi İzleme Kurulu üyelerinin önemli bir yer teşkil ettiğini söyleyen gizli tanık, şunları anlattı:
“Adalet yapılanması içerisinde bilirkişi ve cezaevi izleme kurullarının kodlanmış hali ‘BİK-CİK’tir. Bilirkişilerle ilgili komisyonlar liste açıklamadan önce, örgüte mensup kişilerin buraya başvuru yapmaları sağlanırdı. Bu kapsamda örgütün önem verdiği dosyalara örgüt içerisinden birinin bilirkişi olarak atanması yapılırdı. Böylece o dosyanın dava süreci yönlendirilmeye çalışılırdı. Ayrıca bilirkişilerin aldıkları bilirkişi ücretlerinin bir kısmı yine örgüte aktarılarak, ayrı bir maddi gelir sağlanmış olurdu. Cezaevi İzleme Kurulları içerisinde yer alacak kişilerde, örgüt tarafından tespit edilerek Adli Yargı Adalet Komisyonlarında görevlendirilmeleri sağlanırdı. Böylelikle örgüt Cezaevi İzleme Kurullarındaki görevli kişiler vasıtasıyla istedikleri gibi cezaevlerine girerek, istedikleri kişiyle görüşme yapabilirdi. Bu görüşmeleri özel olarak yapma yetkileri olduğundan bilgi taşıma imkânı da ayrıca sağlanmış olurdu.”

FİŞLEME KODLARI
FETÖ mahrem yapılanması tarafından bakanlık personelini çeşitli kodlarla fişlediği de ortaya çıktı. Buna göre, “‘0’ ateist veya Allah inancı olmayan, ‘1’ Allah’a inancı olup ibadet etmeyen kişidir. ‘3İ’ beş vakit namaz kılıp, örgüte sempati duyan fakat daha sohbetlere gelip gitmemiş örgütün kazanmayı hedeflediği kişilerdir. ‘4’ örgütün sohbetlerine düzenli gelen kişilerdir. ‘5’ örgütün mütevellisidir. ‘5A’ örgütün has elemanı ve örgüt adına istihbari bilgi toplayan kişilerdir. ‘7A’ Alevi olup dinden uzak olan kişilerdir. ‘8’ para,’ 9′ kadın zaafı olan kişilerdir. ‘P’PKK sempatizanı ve ‘R’ alkol-kumar zaafı olan kişilerdir.”

Kaynak: SABAH Gazetesi – Yüksel TEMEL