SON TV

Ağır Ceza Mahkemesinden önemli karar

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin Suudi Arabistan ve Türkiye'de görülen yargılamalara ilişkin önemli bir gelişme yaşandı.

Ağır Ceza Mahkemesinden önemli karar

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin İstanbul’da açılan davada önemli bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan makamlarının Kaşıkçı’nın katillerine ilişkin yaptığı yargılamada verilen karar Türkiye’deki yargılamanın yapıldığı mahkemeye ulaştı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı, davada ‘durma’ kararı verilmesini, yargılamanın Suudi Arabistan Adli makamlarına devredilmesini istemişti. Mahkeme heyeti 23 Kasım’da aldığı kararla, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığına, sanıklarla ilgili Suudi Arabistan Krallığında bir soruşturma ve yargılama yapılıp yapılmadığını sormuştu. Mahkeme başkanı, beklenen yazının geldiğini bildirerek yargılamanın Suudi Arabistan makamlarınca yapılmasına karar vermişti.

Adalet Bakanlığından mahkemeye gönderilen yazıya göre, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sorusuna 13 Mart 2022 tarihli yazı ile cevap verdi. Suudi Başsavcılığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na gönderilen o yazıda, yargılamanın Suudi Arabistan Krallığı’na devredilmesi, sanıklar hakkında çıkartılan

Cumhuriyet savcısı, davada ‘durma’ kararı verilmesini ve yargılamanın Suudi Arabistan Adli makamlarına devredilmesini talep etmişti. Savcının mütalaasında, “Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak ifadesi alınan müşteki ve tanık beyanları, kamera görüntüsü çözümleme tutanakları, telefon imajı, HTS analiz raporları, uçuş kayıtları ve sair delillerden hareketle 26 sanık hakkında dava açıldığı belirtilmişti. Ancak sanıkların yabancı ülke vatandaşı olmaları, haklarında çıkartılan yakalama emirleri ve kırmızı bülten kararlarının infaz edilemediği ve ifadelerinin alınamadığı, bu haliyle de dosyanın sürüncemede kalacağı dile belirtilmişti. Sanıklar hakkında Suudi Arabistan adli makamlarınca da bir yargılama yapıldığına dikkat çekilmişti.

Cumhuriyet savcısının mütalaasının ardından 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Adem Aygün ve heyeti müzekkereye çekilerek, savcının mütalaası doğrultusunda davanın durmasına ve yargılamanın Suudi Arabistan Adli makamlarına devredilmesine karar vermişti.

Cemal Kaşıkçı cinayetini işledikleri gerekçesiyle Suudi Arabistanda yapılan yargılamada karar çıktı. verilen karara göre yargılanan 8 sanık hakkında ölüm cezası verildi. Cemal Kaşıkçı’nın ailesinin şikayetten vazgeçtiğinin altını çizen Suudi yargılama makamı verilen ölüm cezasını 20 yıl hapse düşürdü. Yargılaması yapılan diğer 3 sanık ise değişik yıllarda hapis cezasına çarptırıldı.

Suudi yargılama makamı yapılan yargılama sonunda verilen cezayı Türk makamlarına iletti. 11 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Adem Aygün ve heyeti yapılan değerlendirmede verilen cezaların dosya kapsamına uygun olduğu kanaatine varınca dosyanın düşmesine karar verildi. Böylece Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yapılan yargılama sonlandırıldı.

NE OLMUŞTU?

2017 yılında ABD’ye yerleşen Suudi yönetimine muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmüştü. Suudi yetkililer Kaşıkçı’yı ülkeye dönmeye ikna etmek için gönderilen görevli ekibin onu “kendi başlarına hareket ederek” öldürdüğünü, yukarıdan böyle bir emir almadıklarını söylemişlerdi. Fakat Birleşmiş Milletler tarafından konuyu araştırmakla görevlendirilen Agnès Callamard, Kaşıkçı’nın “önceden ayrıntılarıyla planlanmış bir cinayete kurban gittiği” sonucuna vardı.