SON TV

Ağır Ceza Reisi FETÖ’cü firarilerin hedefi oldu

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgaline ilişkin Yargıtay'ın haklarındaki hükümlerin bozulmasına karar verdiği, biri astsubay ve 38'i askeri öğrenci 39 sanığın yeniden yargılandığı davayı karara bağlayan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Murat Erten firari FETÖ’cülerin hedefi haline geldi. Firari FETÖ üyesi hakim Kemal Karanfil başta olmak üzere birçok örgüt yanlısı hesaplar tarafından hedef gösterildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da paylaşımlar sonrasında harekete geçti. Ağır Ceza Reisine hakaret edilenler paylaşımlarla ilgili “Terörle Mücadelede görev alan kişileri hedef gösterme ve kamu görevlisini hakaret” suçlarından resen soruşturma başlatıldı.

Ağır Ceza Reisi FETÖ’cü firarilerin hedefi oldu

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında TRT’nin Ulus’taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgaline ilişkin Yargıtay’ın haklarındaki hükümlerin bozulmasına karar verdiği, biri astsubay ve 37’si askeri öğrenci 38 sanık İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandı. Davanın karar duruşmasında bir önceki celsede açıklanan esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanıklar beraat ve tahliye talebinde bulunurken, müdahil kurum avukatı sanıkların cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanıklardan 25’ini ‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıklardan 12’sini ‘Anayasayı ihlale yardım’ suçundan 12’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına mahkum eden heyet, bir sanık hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

MAHKEME BAŞKANINI HEDEF HALİNE GETİRDİLER

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın karara bağlanmasının ardından Mahkeme Başkanı Murat Erten, FETÖ’nün firari üyelerinin hedefi haline getirildi. Sosyal medyada aralarında FETÖ’cü firari hakim Kemal Karanfil, eski savcı Hasan Dursun, eski albay Yüksel Akkale, Prof. Dr. Salih Kuk, Usame Gökçe, Mehmet Ali Uludağ, Cemil Mercan, Yavuz Saraç’ın da aralarında bulunduğu birçok örgüt üyesi Murat Erten hakkında paylaşımda bulundu. Ayrıca Erten ve mahkeme heyetinin fotoğrafı ve sicil numarası gibi bilgiler de örgüte müzahir sitelerden haklarında hakaret ve tehdit içerikli paylaşımlar yapıldı.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Söz konusu paylaşımlar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı. Başsavcılık tarafından ilgili paylaşımları yapan ve yayan kişiler hakkında  ‘Terörle Mücadelede görev alan kişileri hedef gösterme ve kamu görevlisini hakaret’ suçlarından soruşturma yapıldığı öğrenildi.