SON TV

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’dan, İmamoğlu’na: Seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun?

Ekrem İmamoğlu'na arka arkaya sorular yönelten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ''Sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun, nasıl getiriyorsun? Hangi hakla şimdiden kendini başkan ilan ediyorsun? Hangi hakla bizim bu işlettiğimiz süreçleri hadsizlik olarak görüyorsun?'' ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’dan, İmamoğlu’na: Seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun?

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart Yerel Seçimleri’ne ilişkin açıklama yaptı.

Yavuz’un açıklamalarından satır başları şöyle:

”İstanbul CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı bu süreçlerin durdurulmasını talep ediyor. Soruları sormak istiyoruz. Diyoruz ki sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun, nasıl getiriyorsun? Bu süreçlerin bitmesini hangi hakla istiyorsun? Dünyanın her yerinde bir hukuki süreç var. Sandıktaki işlem biter seçim kurulundaki iş ve işlemlere sıra gelir. İtiraz süreçleri işler. Önce ilçe seçim kurulu gerekeni yapar sonra il seçim kuruluna itiraz edilir en son YSK’ya gitmek suretiyle mesele kesinleşir. Hangi hakla şimdiden kendini başkan ilan ediyorsun?

”ÖNCE İTİRAZ SÜREÇLERİ SONUÇLANDIRILSIN”

Hangi hakla bizim bu işlettiğimiz süreçleri hadsizlik olarak görüyorsun? Bize verilmiş her oyun hanemize kaydedilmesini istiyoruz. Sancaktepe’de oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Bizimkisi reddedildi, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz etti ve bu karar verildi. Sadece Sancaktepe’de mi? Türkiye’nin birçok yerinde itiraz edildi. Bu ne perhiz ne lahana turşusu? Mersin Gülnar ilçesinde MHP’nin kazandığı seçim CHP tarafından yapılan itiraz sonucu iptal edildi. Oradakini yasal hak olarak görüyorsun burada işletilen süreci kesmemizi istiyorsun.

”SOKAĞA İŞARET ETMESİ DEVLET ADAMINA YAKIŞMAZ”

Cumhuriyet Halk Partisi, bir yandan geçmiş seçimlerde ve bu seçimde kendisi için gördüğü hakkı bize çok görmesi anlaşılır gibi değildir. Tehditvari yaklaşımlarla sokağa işaret etmesi, başka imalarda bulunması bir devlet adamına yakışmaz, bir siyasetçiye yakışmaz. Önce itiraz süreçleri sonuçlandırılsın yargı süreçleri adam akıllı işletilsin. Sağduyulu olmak durumundayız. Bizim maksadımız gerçeğin ortaya çıkmasıyla ilgilidir.

”FARK 29 BİNLERDEN 20 BİNİN ALTINA İNMİŞTİR”

Her sandık açıldıkça biraz da aradaki fark erimektedir. Daha çok az sayıda sandık açıldı ve bizim maddi itirazlara ilişkin ileri sürdüğümüz dilekçelerin çok azı görüşüldü, çok azını ileri sürdük. Buna rağmen aradaki fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir daha şimdeden. Süreci takip edelim göreceksiniz bu fark erimeye devam edecek.”