SON TV

Akıllı saat yere düşen kullanıcısının hayatını kurtardı

Apple'ın yeni tanıttığı 4'üncü nesil akıllı saat Apple Watch, kullanıcısının düştüğünü algıladı ve acil çağrı alarmı çalmaya başladı. 34 yaşındaki kullanıcı bu sayede acil servis tarafından hızlı bir şekilde tedavi altına alındı

Akıllı saat yere düşen kullanıcısının hayatını kurtardı

Apple’ın 12 Eylül’deki iPhone lansmanında tanıttığı 4’üncü nesil Apple Watch, hayat kurtardı. Akıllı saat, yere düşen kullanıcısının hareketsiz kaldığını algılayarak, çağrı alarmını devreye soktu. Kullanıcı bu sayede acil servise ulaşabildi ve ölümden döndü.

İsveç basınında yer alan habere göre, 34 yaşındaki Gustavo Rodriguez yemek yaparken birden sert ve yoğun bir şekilde sırt ağrısı çekmeye başladı ve bilincini kaybederek yere yığıldı.

Gustavo bir dakika boyunca hareketsiz kaldığı için Apple Watch 4 düşme tespitini yaparak acil çağrı alarmı çalmaya başladı ve 34 yaşındaki adam bu sayede acil servis tarafından hızlı bir şekilde tedavi altına alındı.

BAYILMA VE DÜŞMEYİ ALGILAYAN  SENSÖR NASIL ÇALIŞIYOR?

Apple bu modelinde jiroskopu yeniledi. 3 eksenli jiroskop dinamik aralığını iki katına çıkararak bayılma ve düşmeleri algılayacak hale geldi.

Düşme veya bayılma durumunda kolunuzdaki saat bunu algılayacak ve size bir uyarı mesajı gönderiyor. Bu uyarı mesajına tepki vermemeniz durumunda, Apple, anlık lokasyonunuz ile birlikte acil servislere haber veriyor.

Önceden ayarlamaları yapmanız durumunda bu bilgi sizin belirlediğiniz kişilere de otomatik olarak gönderiliyor.