SON TV

Almanya: Müttefik Türkiye Putin’in kollarına düşmemeli

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Almanya temaslarını değerlendiren Alman basını çok önemli yorumlarda bulundu. NATO Müttefiki Türkiye'nin hala çok önemli olduğunu belirtti. İşte detaylar...

Almanya: Müttefik Türkiye Putin’in kollarına düşmemeli

Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti kapsamında Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile yaptığı ikili temaslar, Alman medyasında birçok farklı yapıcı ve hafif eleştirel yorumlarla haftanın öne çıkan bir numaralı konusu oldu.

AVRUPA’DAN SOĞUYAN ERDOĞAN TEKRAR YÜZÜNÜ AVRUPA’YA DÖNMELİ

Frankfurter Allgemeine Zeitung’daki “Henüz Normalleşme Yok” başlıklı bir makalede; ‘Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan’ın Berlin’de “Başta Avrupa ve Almanya’ya ne kadar soğuk olduğunu gösterdiği” belirtiliyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung’daki yorum ise şu şekilde sonlandırılıyor:Yine de Başkan Erdoğan ile görüşülmesi gerektiğini düşünüyoruz.” Denilerek altı çiziliyor.

TÜRKİYE NATO MÜTTEFİKİMİZ

Zeitung’daki devam eden yorumda “Bundan sonra Türkiye’deki dış ve iç gelişmelere Almanya kayıtsız kalamaz. Bizim ulusal çıkarlarımız açısından, NATO müttefikimiz Türkiye’nin Putin’in kollarına düşmemeli. Ankara’nın komşu ülkelerdeki savaş bölgelerinden ve kendi ülkesinden mülteciler göndermesine yol açacak şekilde Türkiye’nin ekonomik bir krizin içine düşmesini de istemeyiz. Erdoğan’ın artık sadece Avrupa Birliği ve özellikle de Almanya ile iyi ilişkiler sayesinde iktidarındaki ekonomik krizin engellenebileceğini bilmesi gerekiyor.

NORMALLEŞME KARŞILIKLI ADIMLARLA OLACAK

Rhein-Zeitung‘daki yorumda, Erdoğan’a Berlin’de “Henüz normal değiliz” mesajı verildiği ifade edildi. Yorumda, “Başkan Erdoğan, önüne kırmızı halının serilmesini istiyordu. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel, Erdoğan’a açıkça normalleşme adımları karşılıklı olarak emin adımlarla atılmalı denildiği öğrenildi.

ERDOĞAN YENİ BİR BAŞLANGIÇ İSTİYOR

Badische Neueste Nachrichten Gazetesinde de Erdoğan’ın önüne serilen kırmızı halının değil, verilen mesajların önemli olduğuna işaret edildi. Yorumda şu ifadelere yer verildi: “Erdoğan yeni bir başlangıç ve aynı düzeyde ortaklık istedi. Almanya buna hazırdı, önüne kırmız halı serildi. Ancak bu yeni başlangıcın nasıl yapılacağı tamamen Türkiye Devlet Başkanına bağlı. Türkiye’ye Alman yatırımlarının gelmesini istiyor, ama şirketlerin sadece hukuki çerçevede güvenlikli olması halinde orada yeni yatırımlar yapacaklarını bilmeli. Alman Turistlerin daha fazla gelmesini istiyor. Recep Tayyip Erdoğan bu mesajlarla memleketine dönüyor. Türkiye’nin geleceğini seçilmiş bir devlet başkanı olarak izleyeceği tutum belirleyecek.

BAŞKAN ERDOĞAN’I KABUL ETMEK GEREKİYOR

Stuttgarter Zeitung: Başkan Erdoğan ile her şeye rağmen diyalog içinde olunması gerektiğine işaret ediliyor. Gazetedeki yorumda şu satırlar dikkati çekti: “Erdoğan’ı sevmek gerekmiyor ama eğer kendisini Avrupa’ya rakip olarak görmezse, çok yararı olabilir. Avrupa’nın güvenliği NATO müttefiki Türkiye’ye karşı olarak değil ancak Türkiye ile birlikte sağlanabilir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan mülteci mutabakatı olmasaydı belki de Almanya şimdi başka bir ülke olacaktı. Bu nedenle Erdoğan’ı kabul etmek gerekiyor. Her şeye rağmen.”

MERKEL VE EKONOMİ BAKANI ANKARA’YA GİDİYOR

Mannheimer Morgen gazetesinde ise: Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tutumu eleştirildi. Yorumda şu ifadelere yer verildi: ” Başbakan Angela Merkel ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in kalabalık bir heyetle çok yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyuruyor. Görünen o ki, Almanya’nın ekonomik çıkarları hukukun üstünlüğü ve insan haklarından önce geliyor.”