SON TV

Altın fiyatlarında son durum ne? 8 Şubat gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları

Altın fiyatları ile ilgili vatandaşların son dakika araştırmaları sürerken güncel gelişmeler yaşanmaya da devam ediyor. Bu sabah altın fiyatları hafifyükselişte seyrediyor. Peki altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Haberimizden gram, yarım, tam, cumhuriyet ve çeyrek altın fiyatlarını öğrenebilirsiniz. İşte 8 Şubat 2019 anlık ve güncel altın alış ve satış kur fiyatları...

Altın fiyatlarında son durum ne? 8 Şubat gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları

Gram altın fiyatı 8 Şubat 2019 Cuma günü yatay seviyeden işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta döviz kurlarına oranla yatırımcısına daha fazla kazandıran altın haftalık bazda önemli bir ilerleme kaydetmişti. Peki, bugün altın fiyatlarında son durum ne ve çeyrek altın piyasalarda kaç TL’den işlem görüyor?

Altın fiyatları ile ilgili vatandaşların son dakika araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz hafta başından beri dalgalı bir seyir takip eden ve inişli çıkışlı grafiğini sürdüren altının bu haftaya nasıl başlayacağı ve nasıl devam edeceği vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Türk kültüründe döviz kurlarının aksine daha çok tercih edilen bir yatırım aracı olan ve ekonomi alanındaki araştırmalar da ilk sıralarda yer alan altın fiyatları bugün ne kadar? Yatırım ve hediyelik eşya olarak da en çok tercih edilen tür olan gram tam cumhuriyet yarım ve çeyrek altın fiyatları ile ilgili tüm son dakika gelişmelerini bu başlık altındna bulabilir. Uzman tahminlerini takip edebilirsiniz…

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE KADAR?

Haberimizin içeriğinden uzman yorumları ile beraber 8 Şubat 2019 Cuma gününe ilişkin güncel altın fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

BUGÜN GRAM ALTIN NE KADAR?

Altın fiyatları bugün Kapalıçarşı ve diğer platformlarda işlem yapacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Gram altın bugün 221,50 liradan alınırken, 221,57 liradan satılıyor. Haftanın ikinci gününde fiyatı en çok merak edilen yatırım araçları arasında yer alan gram altın 221 TL seviyelerinde işlem gördü.

Bir dönem altın fiyatlarında yaşanan artış neticesine çeyrek altının bile önüne geçen gram, genel olarak ülkemizde tercih edilen ikinci tür konumundadır. Bunun sebebi ise vatandaşlar tarafından alım gücünün diğerlerine göre daha kolay olmasıdır.

ÇEYREK ALTIN BUGÜN NE KADAR?

Diğer adıyla yastıkaltı altın olarak da bilinen ve her dönem en çok tercih edilen birikim, yatırım ve hediyeleşme aracı olan çeyrek altın bu sabah, 353,39 liradan alınırken, 361,36 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın vatandaşlar tarafından merak edilen altın türleri arasında gelmeye devam ediyor. Bu sabah yarım altın, 704,58 liradan alınırken, 722,73 liradan satılıyor.

TAM ALTIN FİYATI

Tam altın fiyatları da vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor.

Tam altın bu sabah itibariyle 1451 liradan alınırken 1466 liradan satışa sunuluyor.

CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI NE KADAR?

Cumhuriyet altını bugün itibariyle 1.464 TL’den alınırken 1.487 TL‘den satılıyor.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir.

ALTIN FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Altın üretim ve yatırım amaçlı kullanılan aynı zamanda da uluslararası piyasalarda işlem gören bir yatırım aracıdır. Altının fiyatını etkileyen faktörler, altının arz ve talebini etkileyen faktörlerdir. Bunlar ise;

1- Mücevher talebi başta olmak üzere altına olan endüstriyel talep,

2- Madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri,

3- Altın arz ve talebinde ağırlıkları yüksek olan ülkelerin jeopolitik durumları,

4- Petrol ve diğer emtiaların fiyatları,

5- Merkez bankalarının altın alış ve satış işlemleri,

6- Merkez bankalarının para politikaları,

7- Reel faiz hadleri,

8- Enflasyon oranları,

9- Dünya ekonomilerinin büyüme hızları,

10- Altın üreticilerinin hedging işlemleri,

11- Altının işlem gördüğü vadeli piyasalardaki kısa ve uzun pozisyon miktarı,

12- Spekülatif amaçlı işlemler,

13- ABD Doları’nın diğer para birimleri karşısındaki değeridir.