SON TV

Ankara 2 NO’lu Baro Başkan Adayı Semiz: “Projelerimizle kronikleşen meslek sorunlarını çözmeyi amaçlıyoruz”

Ankara 2 NO’lu Baro Başkan Adayı Semiz: “Projelerimizle kronikleşen meslek sorunlarını çözmeyi amaçlıyoruz”

Ankara 2 NO’lu Barosu için ilk başkan adayı olan ünlü Avukat Mustafa Semiz, Ankara 2 NO’LU Baro üyesi 400 meslektaşıyla bir araya gelerek istişare toplantısı düzenledi. Ankara’da bir otelde düzenlenen toplantıya ilgi çok büyüktü. Toplantı sırasında meslektaşlarıyla görüşen Semiz, “destek sizden, reform bizden” sloganıyla projelerinin detaylarını paylaştı.
Toplantı sırasında yaptığı konuşmada yargının kronikleşen sorunlarından bahseden Semiz, bu sorunları kalıcı çözümlere ulaştıracak projelerini anlattı. Hukuk camiasının yakından tanıdığı Semiz, avukatlık mesleğinin kaybettiği değer ve prestiji yeniden kazanabilmesi için hayata geçirilecek projelerini de aktardı.

“PROJELERİMİZLE KRONİKLEŞEN MESLEK SORUNLARINI ÇÖZMEYİ AMAÇLIYORUZ”
23 yıllık meslek hayatında yüzlerce avukat, savcı ve hakim yetiştiren Semiz, projelerini tecrübeleri, gözlemleri ve meslektaşlarından gelen önerilerle oluşturduğunu belirterek, “Bu projelerle mesleğimizin kronikleşen sorunlarını çözmeyi, hak ettiğimiz ekonomik ve sosyal haklarımıza ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.
Eski üyesi oldukları baronun yalnızca siyasi ideolojiyi ön planda tuttuğunu, mesleki kuruluş yapısından çıktığını ve avukatların ilgili sorunlarını görmezden geldiğini anlatan Semiz, “Kronikleşen sorunların çözümü için de hiçbir mücadele vermeyerek, mesleğimizin değer kaybetmesine sebep olmuştur” diye konuştu. Semiz, avukatların mesleklerinde sahipsiz kaldıklarına da dikkat çekti.

 

“1 NO’LU BAROYA CEVABI PROJELERİMİZLE VERECEĞİZ”
Ankara 1 NO’lu Baro da siyaset yapılmasına tepki gösteren Semiz, Ankara 2 NO’lu Baro’ya geçen meslektaşlarına karşı yürütülen haksız eleştirilere değinerek, gerekli cevabı hayata geçirecekleri projelerle vereceklerini duyurdu.

“İŞE AVUKAT, AVUKATA İŞ”
Semiz, özellikle genç meslektaşlarına iş imkanı sağlamak için İŞKUR gibi çalışacaklarını kaydederek, “işe avukat, avukata iş” sağlayacaklarını bildirdi. Semiz, “Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Esnaf Odaları ve Organize Sanayi Bölgeleri gibi birçok ticaret üst kuruluşu ile yakın ilişkiler kurarak tüccar ve esnaflarımızla avukatlarımızı buluşturacağız. Bu iş birlikleri ile genç meslektaşlarımıza yeni iş kapıları açacağız” şeklinde konuştu.
Anonim şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğunun kapsamını genişleterek, limited şirketler ile belirli bir cironun üzerindeki şahıs şirketleri ve esnaflara da avukat bulundurma zorunluluğu getirmek için gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirten Semiz, bu uygulama ile önleyici hukuk sistemini geliştireceklerine vurgu yaparak, yargının bu sistemle gereksiz dava yükünden kurtulacağını ve avukatlara da daha düzenli bir iş sağlayacaklarını söyledi.

“ÖLENE KADAR ÇALIŞMAYA SON”
Semiz, ölene kadar çalışmaya son vereceklerini belirterek, meslektaşlarının emekli olduğunda bugünkü koşullarda en az 10 bin lira maaş alabilmeleri için bir fon oluşturacaklarını ve kaynak olarak da baro pulu gelirlerini kullanacaklarını anlattı. Baro pulu gelirlerindeki adaletsizliklere dikkat çeken Semiz, bu gelirlerin asıl sahibi olan avukatlar için harcanmasına yönelik yasal düzenlemelerin çıkarılması adına girişimlerde bulunacaklarının altını çizdi.

“VEKALET ÜCRETİ ÜST SINIRININ 100 BİN LİRAYA ÇIKMASI İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ”
Kamu avukatlarının çalışma ve emeklilik hayatına direkt etki edecek ek göstergenin mesleğin önemine yakışır seviyeye çıkarılmasının en acil ve başlıca hedefleri olduğunu söyleyen Semiz, kamu avukatlarının aldığı vekalet ücretlerinin toplanacağı bir sandık kurulması, kamu avukatlarına yapılacak ödemelerin bu sandıktan sağlanması ve kamu avukatlarının almış oldukları vekalet ücretinin üst sınırının ilk etapta 100 bin liraya çıkarılması için gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması adına gerekli adımları atacaklarını aktardı. Kamu avukatlarının taşıdıkları riskler karşısında zorunlu mesleki risk sigortası yaptırmalarını, sigorta primlerinin de oluşturulacak vekalet ücreti sandığından karşılanmasını sağlayacaklarını vurgulayan Semiz, avukatlık mesleğinin zorluğu ve yıpratıcılığı göz önüne alınarak, kamu avukatlarının mesleki yıpranma payı kapsamına alınmasını sağlamak için de girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

“ROL MODEL BİR BAŞKENT BAROSU”
Semiz, yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası hukuk camiasında da, “Türkiye’de bir baro var” ifadelerini kullandıracaklarını, projeleri ile ülkenin hukuk gündemine katkı sunacak, “marka bir baro” inşa edeceklerini, başkentte bulunmanın tüm ayrıcalıklarından meslektaşlarının faydalandıracaklarını ve “rol model bir başkent barosu” olacaklarının altını çizdi.