SON TV

Avukat Ömer Kavili olayı ile ilgili HSK inceleme başlattı

Hakimler ve Savcılar Kurulu(HSK), İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde heyet başkanına hakaret ve jandarmayı darp ettiği iddiasıyla Avukat Ömer Kavili’nin tutuklanması olayı ile ilgili inceleme başlattı.

Avukat Ömer Kavili olayı ile ilgili HSK inceleme başlattı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul 28. Ağır aceza Mahkemesi’ndeki DHKP-C davasında mahkeme başkanına hakaret edip jandarmaları darp ettiği iddia edilen avukat Ömer Kabili’nin tutuklanması ile ilgili konuştu.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL HSK İNCELİYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül şöyle konuştu: “Yargılama faaliyetlerinin bir parçası olması sebebiyle avukatlar hakkında da bazı usuli güvenceler öngörülmüş. Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesinde hüküm var. Kanun, ‘Avukatlık görevinden doğan veya görev sırasında işlenen suçlardan dolayı avukatlar hakkındaki soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine yapılır’ diyor. Son olayda bu izin prosedürü işletilmedi. Bu bir ihmal mi, yoksa yargı mercilerinin görev suçuna ilişkin bir yorumundan mı kaynaklanıyor, bu aşamada bilemiyoruz. Ancak HSK, konuyu inceliyor.”

Konu ile ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmayacağına ya HSK 1. Daire karar verecek ya da bizzat Adalet Bakanı soruşturma talimatı verecek.

ETİKETLER: