SON TV

AYM Başkanlığına flaş aday

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 25 Ocak’ta sona eriyor. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanının kim olacağı yargı kulislerinde merak edilirken SONTV AYM Başkanlığı için kulislere yansıyan flaş bir isme ulaştı.

AYM Başkanlığına flaş aday

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 25 Ocak 2023’te sona eriyor. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için henüz aday belirlenmezken, kulislere yansıyan bir isme SONTV ulaştı. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için 15 üyenin her birinin aday olma ihtimali bulunurken, üyelerin dışında bir isim gündeme bomba gibi düştü. SONTV’nin kulislerden edindiği bilgilere göre bu ismi AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın da desteklediği öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre, mevcut başkanın görev süresinin sona ermesinden önceki 2 ay içinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor. Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor. Dolayısıyla Zühtü Arslan’ın yeniden aday olmayacağı kulislerde konuşulanlar arasında. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için 25 Kasım’da süreç başladı. Arslan’ın uygun gördüğü bir tarihte seçim için Anayasa Mahkemesi üyelerini toplantıya çağırması bekleniyor. Arslan’ın tüm üyeleri toplantıya çağıracağı tarihin 15 Ocak 2023 olabileceği tahmin ediliyor.

İŞTE O İSİM

Şimdi gelelim kulislerde konuşulan o isme. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan’ın AYM Başkanlığı için aday olacağı iddia ediliyor. AYM Başkanı Arslan’ın da Gökcan’ı desteklediği yargı kulislerinde konuşulanlar arasında.

1987 yılında Ankara hâkim adayı olarak staja başlayan Gökcan, 1989 yılı Mayıs ayı kurası ile atandığı Fındıklı hâkimliği görevinden sonra sırasıyla Tuzluca ve Bozüyük hâkimliği ve Yargıtay tetkik hâkimliği görevlerinde bulundu.

160 İSİM ARASINDA O DA YER ALIYOR

12 Eylül 2010 yılında Anayasa değişikliği sonrasında dönemin HSYK’sı tarafından 2011 yılında Yargıtay’a 160 yeni üye atanmıştı.

Ataması yapılan isimlerin arasında şu an AYM Başkanvekili olarak görev yapan Hasan Tahsin Gökcan’da bulunuyor.

ABDULLAH GÜL TARAFINDAN AYM ÜYESİ OLARAK ATANDI
Yargıtay Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından en çok oyu alan Gökcan, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Mart 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atandı.

2019’DA BAŞKANVEKİLİ OLDU
Gökcan son olarak Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 26 Mart 2019 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi.