SON TV

Bahçeli: Yeniden seçim düşünülebilir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası Bahçeli basın açıklamasında bulundu. MHP Lideri Bahçeli yapılan itirazlarla ilgili "İstanbul'da yeni bir seçim de düşünülebilir" dedi.

Bahçeli: Yeniden seçim düşünülebilir

İşte Devlet Bahçeli’nin konuşmasından satır başları;

İstanbul’da yeni bir seçim düşünülebilir. Süreç devam ediyor, itirazlar demokratik bir haktır. İtirazlar değerlendirilip Türkiye normalleşmelidir. Ankara’da aklanmadan mazbatası verilmiş bir kişi vardır ve onun için benim başkanım diyemem.

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra uygulanan ilk mahalli idareler seçimidir. Mahalli idareler seçiminin geçmişte kazandığı öneme artı olarak yeni sistemle uygun bir şekilde çalışabilmek açısından önem bir kat daha artmıştır. Seçimlerden sonra her seçimde olduğu gibi rakamlar sayım sırasındaki farklılıklar her siyasi partiye her adaya göre anlayış farklılığı ortaya konmak suretiyle itirazlar ortaya konmaktadır.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER KENDİNİ GÖSTERMİŞTİR

Fakat şu an için bazı yerlerde itirazlar cevap bulmakla beraber özellikle ekonomik, sosyal hayatta önemli yeri olan İstanbul’da ise bir kargaşa yaşanmaktadır. Seçimlerin hemen arkasından 29 bin oy farkı olduğu ortaya konmuştur ve bu 29 bin oy farkını değiştirebilecek itirazlar üzerinde çalışmalar başlatılmıştır. O günden bugüne önemli değişiklikler kendini göstermiştir.

Ama şimdi böyle bir sürecin içerisindeyken işi kargaşaya, aceleciliğe, seçim sonrasında mazbatayı kim alırsa alsın İstanbul’u tartıştıracak bir zemine Türkiye’yi sürüklemek doğru değildir. YSK karar ne ise vermelidir. Bütün bunlara rağmen ortada hala seçimin üzerindeki yaklaşımlar Türkiye’yi huzursuzluğa itebilecek bu hatalardan kurtulmanın yolu yine demokrasi içerisinde aranmalıdır. Seçim sonuçları toplum vicdanında yer bulmadıysa yeni bir seçim de düşünülebilir. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılabilir. Madem ki her konuda iddialısınız seçimin yenilenmesinde de bu iddianızı devam ettirebilirsiniz. Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Sandığa bir kez daha gidip Türkiye’yi huzurlu kılmak gerekir.