SON TV

Bakan Çavuşoğlu: Salgın sürecinde 80 ülkenin talebini karşıladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Koronavirüs salgınıyla boğuşan dünyanın 135 ülkesinden talep geldiğini ve 80'ine yanıt verildiğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu: Salgın sürecinde 80 ülkenin talebini karşıladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber canlı yayınına konuk oldu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ve dünyanın tek gündemi halinen gelen Koronavirüs ile ilgili soruları yanıtladı.

80 ÜLKENİN TALEBİ KARŞILANDI

Bu süreç içerisinde 135 ülkenin Türkiye’den tıbbi malzeme talebi olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, 80 ülkenin talebinin karşılandığını söyledi.

Çavuşoğlu, dünyadaki ülkelerin 3’te ikisinden fazlasının Türkiye’den talepte bulunmasının; Türkiye’nin dünya için, güvenilir ve iyi bir tedarikçi kaynağı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Türkiye’nin tedarik anlamında yaptığı çalışmaların dünya çapında büyük yankı uyandırdığına dikkat çeken Çavuşoğlu, İngiltere ve İspanya’da çıkan kasıtlı haberlerin de ülkelerin yetkilileri tarafından yalanlanarak Türkiye’ye teşekkür ettiklerini hatırlattı.

70 BİN VATANDAŞ YURDA GETİRİLDİ

Bakan Çavuşoğlu, geçici süreyle yurt dışında bulunan ve yurt dışında öğrenim gören vatandaşların ilgili kurumlarla koordineli şekilde yurda getirildiğini kaydetti. Çavuşoğlu, bu kapsamda 114 ülkeden 70 bine yakın vatandaşın ülkeye getirilerek 14 günlük karantinaya tabi tutulduktan sonra evlerine gidebildiğini anlattı.

105 BİN ÇAĞRIYA YANIT

Yurt dışındaki temsilcilikler, Dışişleri Bakanlığı koordinasyon merkezi ve çağrı merkeziyle hizmet verildiğini söyleyen Çavuşoğlu, 7 gün 24 saat ulaşılabilir olan çağrı merkeziyle yalnızca koronavirüs ile ilgili 90 binden fazla vatandaşın çağrısının tek tek yanıtlandığı açıkladı.

Çavuşoğlu ayrıca, kendi sosyal medya hesabından da kendisi ve ekibiyle 15 bin vatandaşa tek tek yanıt verildiğini söyledi.

33 AMBULANS UÇAK YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLAR İÇİN HAVALANDI

Yaşadıkları ülkede sağlık hizmetini iyi alamayan veya hiç alamayan Türk vatandaşlarından durumu acil olanlar için ambulans uçakların da gönderildiğini anlatan Çavuşoğlu, 2020 yılı içerisinde birçoğu son günlerde olmak üzere, 33 vatandaşın yurda getirilerek tedavi altına alındığını aktardı.