SON TV

Bakan Tunç’dan gündeme dair önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, infaz koruma memurlarının yemin törenine katıldı. Tunç, burada yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tunç, AİHM’nin Yalçınkaya kararından Altın Portakal Film Festivali'nde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandası yapılmasına, zabıt katibi atamalarının ne zaman açıklanacağına kadar gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Tunç’dan gündeme dair önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezi’nde infaz koruma memurlarının yemin törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Tunç, infaz memurlarının adalet sistemimin güçlenmesi, toplumun suça karşı korunması sürecinde görev alacaklarını ifade ederek, infaz sisteminin en önemli amaçlarından birisinin hükümlüleri infaz kurumuna girdikten sonraki yaşamında suçtan uzak tutmak olduğunu vurguladı. Bakan Tunç, infaz sürecince suça karışmış insanların olumlu yönde kişisel dönüşüm yaşamlarını kolaylaştırmaya ve onları desteklemeye odaklandıklarını söyledi.


EN BÜYÜK VAZİFENİZ HÜKÜMLÜLERİN GELİŞİM SÜRECİNİ DESTEKLEMEK OLMALIDIR
Bakan Tunç, bu çerçevede infaz memurlarına büyük bir görev düştüğünü söyleyerek, ”Öncelikle bu kişilerin aklına ve yüreğine dokunarak onların gelişim süreçlerini desteklemek en büyük vazifeniz olmalıdır. Bu kapsamda talip olduğunuz meslek ile şüphesiz ki toplumsal önemi yüksek bir alanda sorumluluk üstlenmektesiniz. Aynı zamanda hükümlü ve tutukluların temel insan haklarının ve onurunun korunması sorumluluğu da artık sizlerin omuzlarında olacak. Bakanlığımızda ve alanda görev alan infaz hizmetleri personelinin bu konudaki hassasiyetimizin farkında olduğuna ve bu doğrultuda görev ifa ettiğine yürekten inanıyorum” dedi.


Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise, kutsal bir görev icra ettiklerini ifade ederek, bu görevi yerine getirirken personelin de bilgili ve donanımlı olmalarının hedeflere ulaşmada önemli bir güç kaynağı olduğunu belirtti. Personel eğitim merkezinin modern eğitim olanaklarıyla donatıldığını aktaran Yıldırım, şunları söyledi:
“Ceza infaz kurumu uygulama alanı, bilgisayar sınıfları, ilk yardım sınıfları, açık ve kapalı spor alanları ile eğitim programlarını destekleyici fiziksel ve teknolojik olanaklar bulunmaktadır. Ankara Personel Eğitim Merkezimizde kamu kurumları arasında nadiren bulunan ihtisas kütüphanemiz ile bilginin ve bilimin ilgililere ulaşmasını sağlamayı, araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyoruz.”

Konuşmaların ardından Bakan Tunç, eğitimini dereceyle bitiren infaz memurlarına plaket takdim etti. Program, infaz memurlarının yemin etmesiyle sonlandı.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Yüksel Yalçınkaya kararına ilişkin soru üzerine, kararın kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“Kararın 6’ya karşı 11 oyla çıkması onların da görüş birliği içinde olmadığını gösteriyor” diyen Tunç, kararın ByLock’a ilişkin yargı uygulamaları ve içtihatlar dikkate alınmadan verildiğini belirtti.
AİHM’in, yetkisini aşarak ülkelerin milli yargılarına müdahale ettiğini dile getiren Yılmaz Tunç, şöyle devam etti:
“Özellikle sadece o dosya bakımından verilen bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her dosyanın kendi özelliği farklıdır. Her yargılanan kişinin, özellikle toplanan deliller bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Ceza hukukunda bu böyledir. Dolayısıyla bir emsal karar teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. İncelememiz devam ediyor.”
SINAV SONUÇLARI ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK
Bakan Tunç, zabıt katibi atamasına ilişkin soru üzerine de mülakatların yapıldığını, değerlendirme aşamasında bulunduklarını söyledi. Tunç, “20 bini aşkın zabıt katibimizin alımıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanı’mızın da açıkladığı bir husus vardı. Bunların sınavları ve mülakatları yapıldı. Son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu açıklama yapılacak.” dedi.
BİR FESTİVALDE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDASININ YAPILMASINA KESİNLİKLE MÜSAADE EDİLEMEZ
Altın Portakal Film Festivali’nde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandası yapılmasına ilişkin soruya karşılık Tunç, bunun bir talihsizlik olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Altın Portakal Film Festivali’nde terör örgütünün propagandasını yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. Özellikle terör konusunda hep beraber milletçe kararlı olmamız gerekir. Bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım. Özellikle Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez. Kültür Bakanlığımızın almış olduğu kararı çok doğru buluyoruz.”

İHTİSAS KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Bakan Tunç, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ardından eğitim merkezindeki İhtisas Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.