SON TV

Bakan Tunç’tan HSK’ya gönderilen ihbar dilekçesine ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderilen ihbar dilekçesine ilişkin, “Teftiş Kurulu Başkanlığınca 3 müfettiş görevlendirildi. Bu müfettişlerimiz gerekli inceleme ve soruşturma çalışmalarını yaptıktan sonra da burada bahsedilen iddialarla ilgili bir karara yetkili makamlarımız varacaktır” dedi.

Bakan Tunç’tan HSK’ya gönderilen ihbar dilekçesine ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Uzlaştırma Ödül Törenine katıldı. Ödül töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tunç, suç örgütlerine yönelik yürütülen soruşturmalara ilişkin son bilgileri aktardı. Bakan Yılmaz Tunç, “Basına intikal eden kişilerle ilgili olarak özellikle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan bir soruşturma söz konusu. Orada 12 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiri kararı verildi ve tüm mal varlıklarına tedbir kararı verildi, el konuldu. Dolayısıyla MASAK raporları çerçevesi içerisinde tüm bunlar yargımız tarafından süratle gerçekleşiyor. Özellikle sosyal medyada yargının bu konuda duyarsız kaldığı yönündeki eleştirilere kesinlikle inanmayın, yargı her türlü suçun üzerine kararlılıkla gider. Son zamanlarda çeteler ve uyuşturucu tacirlerinin üzerine gidilmesi gibi tüm bunlar yargının talimatlarıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarımıza gelen ihbarların anında değerlendirilerek kolluğa verilen talimatlarla Cumhuriyet Başsavcılıklarımız ve Cumhuriyet Savcılarımızın ilgili yerlerde konunun üzerine hassasiyetle gitmesi ve kolluğun bu anlamda görevini yerine getirmesiyle gerçekleşiyor. Yargı her türlü suç şebekesinin üzerine gitmeye bundan sonra da devam edecek. Bu yöndeki kararlılığımız yargımızın kolluk kuvvetleriyle birlikte ki çalışması devam edecek. Hepimizin hedefi huzurlu bir gelecek” ifadelerini kullandı.
İsmail Uçar’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderdiği ihbar mektubunun ardından başlatılan soruşturmaya ilişkin ise Bakan Tunç, “Teftiş Kurulu Başkanlığınca 3 müfettiş görevlendirildi. Bu müfettişlerimiz gerekli inceleme ve soruşturma çalışmalarını yaptıktan sonra da burada bahsedilen iddialarla ilgili bir karara yetkili makamlarımız varacaktır. Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanından gelen Cumhuriyet Başsavcılarımız ve Savcılarımız bulunuyor. Hepsiyle de görüşüyoruz. Onlar illerinde, adliyelerinde özellikle yargının adil, etkin işlemesi noktasında büyük gayret gösteriyorlar ve suçla mücadelede de her zaman onlarla koordineli çalışmak durumundayız. Dile getirilen iddianın inceleme ve soruşturma yetkisi HSK Teftiş Kurulundadır. Müfettişler bu iddiaları bahsedilen kişilerle ilgili soruşturmasını yapar ve o soruşturmanın neticesine göre yetkili makam karar verir” açıklamasında bulundu.