SON TV

Bakanlık’tan Oruç Reis açıklaması

Bakanlık’tan Oruç Reis açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, önceki gün akşam saatlerinde Antalya’ya gelen Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi hakkında açıklamada bulundu.

Bakanlık, Oruç Reis’in olağan bakım ve personel değişimi için ana karaya yanaştığını açıklarken rutin bakım ve kontrollerinin ardından tekrar görevine döneceğini bildirdi.

Bakanlık ayrıca; Oruç Reis’in, Akdeniz’deki Demre-1 lokasyonunda 10 Ağustos’tan bugüne değin 3 bin 525 kilometrelik sismik veri toplama işlemi gerçekleştirdiğini aktardı.

ULUSLARARASI HUKUKA DAYANAN FAALİYETLER

Öte yandan; Oruç Reis’in, 10 Ağustos’ta başladığı Doğu Akdeniz arama ve araştırma görevinde, en son 1 Eylül’de ilan ettiği 12 Eylül son tarihli Navtex’in ardından yeni bir Navtex ilan etmeyerek Antalya limanına demirlemesi, kimi yayın organlarınca NATO müzakereleri için gerilimi düşürme adımı olarak algılanmıştı.

YAVUZ VE BARBAROS HAYREDDİN PAŞA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Bakanlık bu algıya da açıklık getirdi. Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun şekilde faaliyet yaparak Türkiye’nin gerilimi tırmandıran taraf olmadığı hatırlatıldı. Ayrıca Barbaros Hayreddin Paşa ve Yavuz’un hâlen çalışmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasının tamamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3.525 km sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir.

Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir.

Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.

Öte yandan; Türkiye, Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Yavuz Sondaj Gemisi halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine devam etmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”