SON TV

Berat Albayrak: AVM’lerde dövizle satış ve kiraya son vereceğiz!

SABAH Gazetesi'nden Özlem Doğaner'in sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: "Hükümet, ekonomiye yönelik dolarizasyon saldırısına önlem almak için devletin tüm imkanlarını seferber etti" dedi.

Berat Albayrak: AVM’lerde dövizle satış ve kiraya son vereceğiz!

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi de gelinen son nokta itibarıyla AVM kiraları konusunda  “Hukuki süreçleri çalışıyoruz. Yapılacak en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun tasarısını getireceğiz” dedi

SABAH Gazetesi Ekonomi Yazarı Özlem Doğaner’in sorularını yanıtlayan Bakan Berat Albayrak, Hükümet, ekonomiye yönelik saldırıların ardından dolarizasyon saldırısına önlem almak için devletin tüm imkanlarıyla harekete geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’de sayıları 300’ü bulan AVM’ler ile lüks gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımları en kısa sürede atacaklarını söyledi. Bakan Albayrak, “Bir kısım kredi döviz riskiyle ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bunu en kısa sürede TBMM’e getireceğiz. AVM’lerde dövizle ilgili toplumda da zaten çok ciddi bir talep var. Bakanlıktaki arkadaşlar kanuni detayları, hukuki süreçleri çalışıyor şu an” dedi. Bakan Berat Albayrak, Fransa dönüşü uçakta SABAH’tan Özlem Doğaner’e önemli mesajlar verdi:

 YEDİ YİRMİ DÖRT TEYAKKUZDAYIZ: Bayramda uluslararası piyasalar açıktı. Herhangi operasyonel bir saldırı görmedik. Yaşadığımız süreçler bize çok farklı şeyler öğretiyor. Ekonomide artık tüm kurumlar, piyasalar ile sürekli teyakkuzda olunması gereken bir döneme girdik. Reflekslerinizin güçlü olması gerekiyor.
 DOLAR OPERASYONUNDAN DERS ÇIKARDIK: Bu süreçlerden çok farklı dersler çıkarıyoruz. Türk ekonomisinin, finansal mimarisinin, sisteminin değişimi ve dönüşümü için çok daha güçlü bir yapıya kavuşması için bu süreci fırsat olarak görüyoruz. Türkiye’ye has bir durumdan ziyade küresel bir süreçle karşı karşıyayız. Türkiye’nin hedef alındığı noktalar yok mu? Siyasi bir argüman üzerinden manipüle etme çalışması yok mu? Var. Biz de bütün paydaşlarla, aklıselim içerisinde iletişimimizi etkin kılarak bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmak için gece gündüz çalışıyoruz.
 HER GÜN PİYASALARI YAKINDAN TAKİP EDİP YENİ ADIM ATACAĞIZ: Ekonomik süreci daha farklı ve yeni adımlar atarak yöneteceğiz. Her gün yeni adım atacağız. Yeni bir mimari inşa ediyoruz. İstanbul finans merkezi olacaksa piyasaların geliştirilmesi, regüle edilmesi, denetlenmesi, takip edilmesi gerekiyor.

ASİMETRİK TOPYEKÛN SALDIRI TERS TEPTİ
 RİSK GÖRMÜYORUZ: Ekonomi ve finansal sistemle ilgili büyük bir risk görmüyoruz. Bankacılık ve Finans temellerimiz çok sağlam. Önemli olan küresel sınamalara karşı eksiklerimizi gidermek. Bu sınamalarda dalgalanmalar yaşamamak için gerekli tüm yapısal reformları, kısa-orta ve uzun vadeli stratejileri, mevzuat değişikliklerini hayata geçireceğiz.
 FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ: Küresel süreçte yaşanan gelişmeleri fırsat olarak değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Eylülde görüşmelerimiz var. Dünyanın dört bir tarafıyla, Fransa’dan Almanya ya, Rusya’dan Çin’e, Katar’dan İngiltere’ye kadar çok geniş yelpazede görüşmelerimizi sürdürüyoruz.
 SÜREÇ POLİTİK Türkiye’ye karşı topyekûn bir saldırı olmasına rağmen ters tepti. Yaşanan süreç tamamen siyasi. Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde, temel parametrelerinde bir değişim yok. Siyasi bir türbülans olduğu konusunda herkes mutabık.
 DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK: Bizler finansal sistemle uyumlu bir şekilde reyting kuruluşlarıyla da açık, şeffaf, objektif iletişimle ilişkilerimizi yürütmek istiyoruz. Ama sadece son üç aydaki adımlara baktığımızda hakikaten insanın aklına çok farklı şüpheler düşüyor. Dünyada örneği yok. Türkiye’yi 2000-2001 yılının seviyesine düşürmeye çalışıyorlar. O günün Türkiye’si ile bugünkü ekonomi karşılaştırılmayacak seviyede.
BİR DAHA  VERGİ BARIŞI ” YAPMACAĞIZ
Hazine ve Maliye Bakanlığımdöneminde bir daha böyle bir vergi barışı olmayacak. Biz daha yalın ve tabana yayılmış vergi sistemi için çalışıyoruz. Bundan sonra artık kimse vergi affı, vergi barışı beklemesin.
ABD DOLARINI ULUSLARARASI CEZA ARACINA DÖNÜŞTÜRDÜLER
Sonyaşananlar şunu net şekilde ortaya koydu ki, dolar, küresel ve finansal sistemde artık güvenilir bir ticari enstrüman olmaktan çıkmıştır. Bugün Türkiye’ye böyle bir müdahale, yarın bana, ertesi gün diğerine. Şimdi siz güvenilir liman diye on yıllardır dünyaya pazarladığınız liberal, serbest piyasa, adil paylaşım, adil ticaret, güzel işbirlikleri için kullandığınız bir enstrümanı, bir para birimini siyasi saikle bir veya birden fazla farklı ülkeler veya ekonomiler için cezalandırma aracına dönüştürüyorsunuz.TÜRKIYE TRENİNİ KAÇIRAN KAYBEDER
Hazineve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 bin 100 yabancı yatırımcının katıldığı telekonferansın dünyada bugüne kadar yapılmış en yoğun katılımlı telekonferanslardan biri olduğunu söyledi. Albayrak, yatırımcının bugüne kadar olduğundan farklı bir iletişimle muhatap olmayacağını söyledi. Albayrak, şöyle konuştu: “Siyasi saikle hareket eden yatırımcıların tamamı sonunda ekonomik olarak kaybedecek. Türkiye’de bu iktidar elinde 5 yıllık güçlü bir yetkiyle Türkiye’yi 2023’e, 100. yıla taşıyacak. 15 yıl boyunca Türkiye’ye bu makul bakış açısıyla bakan yatırımcıların tamamı 2023 Türkiye’sine geldiğinde bu resimden çok daha kazançlı çıkacak. Türkiye trenine atlamayan, bu treni kaçıran kaybedecek. Ne olursa olsun küresel-bölgesel hangi tehditler ve sınamalarla karşı karşıya kalırsa kalsın Türkiye bu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır bundan en ufak bir şüphem yok.”HALKBANK YAPTIRIM KURALLARINI İHLAL ETMEDİ 
Bakan Berat Albayrak, Halkbankası konusunun özellikle son dönemde farklı kesimler tarafından farklı bir manipülasyon konusu olarak yapılmaya çalışıldığının altını çizdi. Bakan Albayrak, “Söz konusu inceleme süreci başladıktan sonra, Amerika Birleşik Devleti  makamlarının talep ettiği bilgi ve belgelerin ibrazı için tam bir işbirliği içerisinde, ABD’li hukuk firması King and Spalding ile sözleşme imzalanarak, tüm İran devleti ile bağlantılı işlemlerin incelenmesi talep edilmiştir. Bağımsız denetim formatında yapılan hukuk firması incelemesinde, ABD’li uzman data analiz firması Exiger de bu süreçte rol almıştır” dedi. Bankanın yaptırım kurallarını ihlal etmediği, şeffaf olmayan hiçbir uygulamasının bulunmadığının tespit edildiğini söyleyen Albayrak net konuştu: “Halkbank’ın bu süreçte ismini bile zikretmek hukuk dışı. Biz Halkbank Genel Müdürlüğü ile ilgili bir ceza beklemiyoruz. Zira böyle bir şey ABD’de artık hukuk sisteminin de tamamen siyasi endişelere hizmet ettiğini ve Türkiye’ye karşı topyekûn bir saldırının başlatıldığını düşündürür. Eğer hukuki perspektiften bu resme bakıyorsanız Halkbank burada tertemiz bir şekilde bu süreçten çıkacak. Aksi tamamen siyasi bir karar olur bu siyasi kararı da biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak o şekilde değerlendiririz.”

REEL PİYASALARA ZARAR VEREN KARŞISINDA İLK BENİ BULACAK!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bankacılık ve reel piyasalar ilişkisini sektör bazlı incelediklerini, stres testleri yaptıklarını, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile tüm özel kamu bankaları dahil düzenli toplantılar gerçekleştirdiklerini vurguladı. Bakan Albayrak, “Bankacılık sektörümüzün güçlü yapısından memnunuz, daha da güçlü olması lazım. Ancak bu tek başına bir anlam ifade etmiyor. Reel sektörde aynı oranda güçlü olduğu sürece bankacılık sektörü de kalitesini görecek. Türkiye’nin reel ekonomisi altın yumurtlayan tavuktur. Kimsenin kesmesine izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Zarar vermeye çalışanlar da karşısında ilk beni bulacaklar” diye konuştu.

KATAR DAHİL EKONOMİK ANLAŞMA İMZALADIĞIMIZ YENİ ÜLKELER VAR
Bakan Berat Albayrak, bazı ülkelerle anlaşmalar imzalandığını, portföy ve kaynak çeşitliliğini geliştireceklerini söyledi. Albayrak, “Bazı ülkelerle anlaşmalar imzaladık, bir kısmı devreye girecek. Katar’la ilgili bu hafta farklı girişler başladı. Önümüzdeki dönemde, yıllar sonra değil, günler, haftalar, aylar içerisinde portföy ve kaynak çeşitliliğini daha da geliştireceğiz. Türkiye ekonomisinin daha sağlam ve güçlü bir şekilde bu süreçleri yönetmesi için önemli adımlar hayata geçecek” dedi.

KAYNAK: SABAH

HABERİN KAYNAĞI İÇİN TIKLAYIN

ETİKETLER: