SON TV

Berat Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız! Türkiye'nin ve dünyanın gözü bu konferansta... 4 bin civarındaki yabancı yatırımcı arasındaki dev zirve başladı!

Berat Albayrak: Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız

SON TV HABER MERKEZİ – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 4 bin civarındaki yabancı yatırımcı arasındaki dev zirve başladı.

Zirvede Türkiye’de ekonomik gelişmeler ve yeni ekonomi yaklaşımının da anlatılması ve Bakan Albayrak’ın yatırımcılara mesajlarını doğrudan iletiyor.

Bakan Albayrak, “Türk Bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok.” dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yüzlerce yabancı yatırımcı arasında organize edilen dev zirve telekonferans yöntemiyle başladı.

Telekonferansa, ABD, Avrupa ve Ortadoğu’daki yatırımcılar başta olmak üzere tüm dünyadan katılım gerçekleşti.

Türkiye saati ile 16:00’da, New York saati ile sabah 9’da başlayan zirvede Bakan Albayrak’ın yatırımcılara mesajını doğrudan iletmesi ve son dönemdeki ekonomik gelişmeleri anlatacak. Albayrak, yabancı yatırımcılara ilk olarak “Ülke içi zorlukların farkındayız. Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız.” şeklinde seslendi.

MERKEZ BANKASI MALİ POLİTİKA İLE…

Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Şu an piyasa düzensizliği ile uğraşıyoruz. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Bankalara destek konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Merkez Bankası mali politika ile paralel adım atacak.

EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ…

Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabiliyor. TCMB mali politika ile paralel adımlar atacak. İddialı tasarruf programı için tüm banklara görev verildi. Vergi yapılandırmalarından önemli gelir bekliyoruz. Enflasyonu düşürmek en önemli önceliğimiz.

IMF PLANIMIZ YOK

Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak. IMF ile bağlantıya geçme, iş birliği planımız yok. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Sermaye kontrolü hiç bir zaman gündemimizde olmayacak

ABD HAZİNE BAKANI İLE İYİ İLETİŞİM İÇERİSİNDEYİZ

Yatırımcılarla şeffaf ve açık diyaloğu destekliyoruz. Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık. Mali disiplin ekonominin en temel çıpalarından biri. İddialı tasarruf planı için tüm bankalara görev verildi. Yıl sonu için faiz dışı fazla 6 milyar lira. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek. Halkbank’a bir ceza beklemiyoruz. Para politikası mücadele için yeterli değil. Türkiye yatırımcılar için cazip olmaya devam edecek. Kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olursa yanlarındayız. ABD Hazine Bakanı ile iyi iletişim içerisindeyiz.

ETİKETLER: