SON TV

Beyrut patlamasında Doğu Akdeniz ayrıntısı

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Beyrut'taki patlamanın Türkiye'nin deniz yetki alanları için Lübnan ile anlaşmak üzere olduğu bir dönemde meydana gelmesine dikkat çekti.

Beyrut patlamasında Doğu Akdeniz ayrıntısı

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı iken, başka bir göreve çekilince emekliliğini isteyen Tümamiral Cihat Yaycı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlamaya Doğu Akdeniz perspektifinde yorumladı.

Avaztürk’e konuşan Yaycı, son zamanlarda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını korumak için giriştiği mücadele sırasında yaşananları hatırlattı.

Türkiye’nin Libya ile anlaşmak üzereyken Kaddafi’nin, Mısır ile anlaşmak üzereyken de Mursi’nin devrilişini işaret eden Yaycı, Lübnan ile anlaşmak üzere olunan şu günlerde de Beyrut Limanı’ndaki patlamaya dikkat çekti. Yaycı, bu durumu “Enteresan” bulduğunu dile getirdi.

MACRON DA TÜRKİYE LÜBNAN YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZ

Nitekim, patlamanın üzerine Lübnan’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan’da kendilerinin rol almaması durumunda Türkiye’nin rol alacağına olan çekincesini dile getirmişti.

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atılarak büyük bir felaketin yaşanmasının yıl dönümünden 2 gün önce Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama da atom bombası infilakı gibi yaşandı.

Kentin büyük hasar gördüğü patlamada 137 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 5 bin kişi ise yaralandı.