SON TV

Bu besinler unutkanlığa iyi geliyor, hafızayı güçlendiriyor!

Bu besinler beyni besleyerek, hafızanın güçlenmesine yardımcı olan besinler, konsantrasyonunuzu arşa çıkaracak!

Bu besinler unutkanlığa iyi geliyor, hafızayı güçlendiriyor!

Unutkanlık maalesef ki çağımızın hastalıklarından bir tanesidir.

Stresli bir hayat, yoğun tempoda çalışma, hava kirliliği, çevresel faktörler ve tabii ki yanlış beslenme alışkanlıkları unutkanlığa sebep olabilmektedir. Her ne kadar unutkanlığın sebeplerini bilsek de her daim çaresini aramayız. Ancak unutkanlık insan yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

Ancak çözüm beslenme alışkanlıklarını değiştirmektedir. Çünkü yanlış beslenme alışkanlıkları unutkanlığa neden olmaktadır ve unutkanlığı önlemek için de doğru beslenme yöntemine geçmek gerekmektedir. Bu yüzden de unutkanlık problemine iyi gelen yiyecekler düzenli olarak yenmelidir.

İşte unutkanlığa iyi gelen besinler:

Soya

Soya, ostrojen salgılanmasını arttırken, soya sütü ya da soyalı yemekler bunamayı geciktiriyor.

Kahve

Kafeinin fazlası her ne kadar zararlı olsa da, günde bir bardak çay veya 1 – 2 fincan kahve, özellikle ders çalışma gibi zihinsel aktivite gerektiren işlerde oldukça katkı sağlar.

Yoğurt

Yoğurtun İçinde bulunan tirozin isimli madde, hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, beyaz lahana, kara lahana, hardal yaprağı ve şalgam gibi yeşil yapraklı sebzeler, hafıza üzerinde doğrudan etkili.

Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyveler, diğer meyvelere göre antioksidan açısından çok daha zengindir.

Yağlı Balıklar

Hafıza söz konusu olduğunda özellikle somon, sardalye, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklarda bol miktarda omega – 3 vardır. Haftada 3 kere 110 gramlık porsiyonlarda yağlı balık tüketmeye çalışın.

Yumurta

Yumurta tam anlamıyla bir D vitamini deposudur. Hücrelerin onarımını sağlar ve beynin faaliyetlerini geliştirir.

Et Suyu

Et suyu içeriğinde barındırdığı maddeler sayesinde beyni beslerken, bağırsaktaki yararlı bakterileri yenilemeye de yarıyor.

Kimyon

Sık tercih edilen baharatlardan olan kimyon, tüketildiğinde içerdiği uçucu yağlar nedeniyle bütün sinir sistemini uyarır. Bir ilhama ve fikre ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir.

Üzüm suyu

Üzüm suyu, kısa ve uzun süreli hafızayı kuvvetlendirir.