SON TV

Bugün Dünya Çoçuk Hakları Günü.. Dünya Çocuk Hakları Günü mesajları

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1954 yılında Dünya Çocuk Hakları Günü'nü 20 Kasım'ı çocuklar için ilan etti. Birleşmiş Milletler ve tüm ülkelerde dünya çapında çocuklar arasında uluslararası birliği, farkındalığı ve çocukların refahını geliştirmek için her yıl 20 Kasım'da Dünya Çocuk Hakları Günü kutlanıyor. Dünya çocuk hakları günü kutlama mesajları haberimizde

Bugün Dünya Çoçuk Hakları Günü.. Dünya Çocuk Hakları Günü mesajları

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Günü. Her ülkenin en önemli değeri çocuklarıdır, çünkü yarınları inşa edecek ve geleceğini sağlayacak olanlar onlardır. Bu sebeplerle çocuklara armağan edilmiş olan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü büyük bir önem teşkil etmektedir. UNICEF ve OECD’nin yayınladığı istatistiklere Türkiye’de Her üç çocuktan biri yoksul…

Dünya çocuk hakları günü kutlama mesajları 20 Kasım Dünya çocuk hakları nedir günü ilk ne zaman kutlandı? 2018 Dünya çocuk hakları günü etkinlikleri neler?

Bugün, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmakta. Konu ile ilgili araştırma yapan vatandaşlar için 20 Kasım Dünya çocuk hakları günü ile ilgili merak edilenleri bu haberimizde derledik. Bilindiği üzere Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından 20 Kasım tarihinde farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. 193 ülke tarafından onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma gibi hakların tanımlanmasına olanak sağlamakta. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü hakkında merak edilen bazı bilgiler, kutlama mesajları ve merak edilelen tüm detaylar..

20 Kasım, BM Genel Kurulu Çocuk Hakları Bildirgesini kabul ettiği 1959’daki tarih olduğu için önemli bir tarihtir. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul ettiği tarihtir.

1990’dan beri Universal Çocuk Günü, BM Genel Kurulu’nun hem çocuk hakları konusundaki beyanı hem de sözleşmeyi kabul ettiği tarihin yıldönümünü kutlar.

Çocuk Günü, çocuk haklarını savunmak, tanıtmak ve kutlamak, çocuklar için daha iyi bir dünya yaratacak diyaloglara ve eylemlere dönüştürmek için her birimize ilham verici bir giriş noktası sunar.

2018 YILINDA DÜNYA MAVİYE BOYANIYOR

Bu yıl dünya mavi oluyor! Her çocuğun okulda olduğu, zarar görmekten koruyabildiği ve potansiyellerini yerine getirebileceği bir dünya inşa etmeye yardım etmek için dünya çapındaki bireyleri, okulları ve şirketlerini maviye boyuyor.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ NASIL KUTLANIYOR?

Dünya Çocuk Günü’nde çocuklar için hazırlanan özel etkinlikler düzenleniyor. Dünya çapında çocuk işçi, çocuk istismarı ve göçmen çocuklar sorununa dikkat çekiliyor.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre; UNICEF ve OECD’nin yayınladığı istatistikler, bu haklar konusunda alınması gereken çok yol olduğunu gösteriyor. Bunlara göre, Türkiye’de eğitim harcamaları artsa da özellikle okul öncesi eğitimde problemler devam ediyor. OECD ülkeleri arasında en mutsuz çocuklar da Türkiye’de. Her üç çocuktan biri yoksul.

İşte Türkiye’nin çocuk karnesi:

OKUL ÖNCESi EĞİTİMDE GERİDE

OECD’ye göre Türkiye’nin en düşük performans gösterdiği alanların başında okul öncesi eğitim geliyor. ‘Eğitime Bir Bakış 2018’ raporunda, son 10 yılda katılım artmasına rağmen Türkiye’nin hâlâ geride kaldığı hatırlatılıyor. 3-5 yaş düzeyindeki yüzde 37’lik oran, organizasyonun yüzde 86’lık ortalamasının çok uzağında. Üç yaş düzeyinde eğitim alanların oranıysa çok daha düşük. OECD’de yüzde 76, Türkiye’de ise yüzde 9. Erken çocukluk eğitiminde Türkiye’de 3 bin 591 dolar harcanırken, OECD’de 8 bin 638 doları buluyor.

BEŞ YAŞ ALTI ÖLÜM FAZLA

Türkiye’de 1990’da beş yaş altında her 1.000 çocuktan yaklaşık 75’i hayatını kaybederken, UNICEF’in verilerine göre 2016’da 12.7’ye kadar geriledi. Türkiye; Brezilya, Meksika ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan diğer ekonomilerden daha iyi bir orana sahip. Ancak Avrupa, Kuzey Amerika ile Doğu Asya’nın gelişmiş ekonomilerinin performansını yakalayamıyor. Almanya’da her 1.000 çocuktan 3.8’i, İtalya’da 3.3’ü ve Norveç’te ise 2.6’u beş yaşına giremeden hayatını kaybediyor.

HER ÜÇ ÇOCUKTAN BİRİ YOKSUL

OECD 2016 verilerine göre Türkiye, İspanya ile birlikte Macaristan’dan sonra çocuk yoksulluğunun en çok artış gösterdiği ülkeler arasında. Çocuk yoksulluğu 2007’den 2011’e, yüzde 5’ten fazla arttı. Türkiye bu oranla ekonomik kriz yaşayan Yunanistan’ın yüzde 3.2’lik oranını geride bıraktı. OECD’nin üye ülkelerinde çocuk yoksulluğu oranlarına bakıldığında Türkiye, İsrail’in ardından yüzde 28.4 ile en kötü ikinci dereceye sahip.

ZORBALIK SORUNU

OECD’nin PISA 2015 kapsamında yaptığı anket sonuçlarına göre, Türkiye’de öğrencilerin yüzde 19’u okullarında ayda birkaç kez sözel veya fiziksel şiddete uğruyor. Zorbalığın giderek yaygınlaşması, çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor. Hong Kong, Letonya, Dominik Cumhuriyeti, Malezya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus ve Tayland gibi birçok ülkede bu oran yüzde 25’in üzerinde. En düşük oran Tayvan, Güney Kore, Hollanda, İrlanda ve Portekiz’e ait.

EN MUTSUZLAR TÜRKİYE’DE

OECD’nin PISA 2015 kapsamında yayınladığı raporu ‘Öğrenci Refahı’na göre 28 ülke arasında 15 yaş düzeyinde en mutsuz çocuklar Türkiye’de. 10 üzerinden 6.12 puanla son sırada yer alan Türkiye’nin önünde 6.26 puan ile Güney Kore ve 6.80 ile Japonya yer alıyor. En mutlu öğrenciler ise Meksika ve Finlandiya’da. Türkiye’de ‘sınava iyi hazırlanmasına rağmen çok kaygı duyduğunu’ söyleyen öğrenci oranı 58.8. Her iki öğrenciden biri ise ders çalışırken stres yaşıyor.

EĞİTİM HARCAMALARI

Ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak farklı para birimlerinin satın alma güçlerini eşitleyen bir değişim oranı olarak tanımlanan ‘satın alma gücü paritesi’ dikkate alındığında, ilkokuldan yükseköğretime kadar öğrenci başına yıllık 4 bin 652 dolar ayrılıyor. OECD ortalamasıysa, 10 bin 391 doları buluyor. Türkiye, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 4.8’ini eğitime ayırırken, OECD’de bu oran yüzde 5.

Dünya Çocuk Hakları Günü evrensel bir nitelik taşımaktadır. 18 yaşın altındakileri kapsayan bu haklar, bazı temel başlıklardan oluşmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından her yıl 20 Kasım tarihinde anılan Dünya Çocuk Hakları Günü, temel olarak şu başlıklardan oluşmaktadır;

Ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu

– Bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı

– Yaşama ve gelişme hakkı

– Sağlık hizmetlerine erişim hakkı

– Eğitime erişim hakkı

– İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı

– Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı

– İstismar ve ihmalden korunma hakkı

– Uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı

– Ekonomik sömürüden korunma hakkı

– İfade özgürlüğü hakkı

– Düşünce özgürlüğü hakkı

– Dernek kurma özgürlükleri hakkı

– Çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı

– Özel gereksinimleri olan çocukların hakları

– Özürlü çocukların hakları

Çocuklarımız için ilan edilmiş özel günlerden olan dünya çocuk hakları günü nedeni ile güzel mesajlarını sizler için derledik.

işte Dünya Çocukları Günü Mesajları…

Çocuklar umudun, mutluluğun temsilcisi,dünyanın geleceğidir. Korunmaya ihtiyaçları olduğu gibi sevgi dolu bir dünyada yaşama hakkına sahiptirler. Tüm dünya çocuklarının huzurun,barışın ve sevginin hakim olduğu bir dünyada yaşaması dileğimizle…

Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir Dünya Çocuk Günü kutlu olsun…

Tüm çocuklarımızın aynı şartlarda,huzur,mutluluk ve yalnızca ÇOCUK sevgisiyle büyümeleri umuduyla… Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarım.

Çocukça bir dünya için,çocuk kalanlarında günü kutlu olsun

Yeryüzündeki tüm çocukların, çocukluğunu doyasıya yaşaması dileğiyle. Dünya çocuklarının kutluyorum

Dünya Çocuk Günü kutlu olsun da böyle sapık bi dünyada bu günü kutlayamıyoruz maalesef..

Çocuğa “çocuk olma hakkının” tanındığı, istismar ve hak ihlallerinin kalmadığı çocuk yürekli bir dünya temennisiyle tüm dünya çocuklarının ‘çocuk günü’nü kutluyorum.”

Tüm dünya çocuklarına huzurlu, mutlu, neşeli ve aydınlık bir gelecek diliyoruz. Dünya Çocuk Gününü kutluyorum.

Başta mazlum coğrafyalarda yaşayan çocuklar için mutlu bir gelecek dileğiyle, tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarım.

Geleceğimiz olan, huzuru ve mutluluğu temsil eden evlatlarımızın Dünya Çocuk Günü’nü kutluyorum.

Onlar yarınlarımız Geleceğimiz Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun

Eğitim, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak değildir, şimdiye uyandırmaktır. Eğer şimdiye uyanmazsanız, gelecek tasavvurunuz olmaz. Bizim şimdiye uyanmamız lazım. Çocukları uyandırmamız lazım. Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.

Yeryüzündeki tüm çocuklar sağlık ve mutluluk içinde olsun, yüzlerinden hiçbir zaman gülümseme eksik olmasın. Çünkü hayat, çocuklar mutluysa güzel. Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.

Çocuklar bizim en kıymetli varlıklarımız, toplumun geleceği, insanlığın umududur.Tüm dünya çocuklarına huzurlu, mutlu, neşeli ve aydınlık bir gelecek diliyoruz. Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.

Çocuğun kalbi ekilmemiş tarlaya benzer; ne eksen tutar. İyilik ekelim, doğruluk ekelim, sevgi ekelim, vatan, millet, bayrak aşkı ekelim… Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.

Çocuklar bizim hayallerimiz ve geleceğimizdir. Onlara iyi bir gelecek bırakmak hepimizin görevidir.. Tüm çocukların adil bir dünyada özgür ve mutlu yaşaması dileğiyle…..

Millet olarak, çocuklarımızı dünyadaki en kıymetli varlık olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. Dünya çocuklarının kutluyorum

Çocuklar bir gün değil hep gülsün, hep mutlu olsun tüm hüzünleri acıları son bulsun duası ile Dünya Çocuk Günü kutlu olsun…

Dünya çocuk gününde tüm çocuklarımıza sağlık ve huzur diliyoruz…..

Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyor, çocuklarımızın çok daha huzurlu ve aydınlık bir geleceğe sahip olmaları umuduyla, dünyanın bütün çocuklarını sevgiyle kucaklıyorum.

Dünya Çocuk Günü’nde bu umudu birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. İnsanlık için barış ve adaletin egemen olduğu huzurlu bir dünya temennisiyle ülkemin ve dünyanın tüm çocuklarının, Dünya Çocuk Günü’nü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza atan ilk ülkelerden biri olan Türkiye çocuklara büyük önem vermektedir. 23 Nisan’ın çocuklara hediye edilmesi kalptensozler.com ve bu günün hâlen dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması bunun en anlamlı göstergesidir. Çocuklarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurguluyor ve Dünya Çocuk Hakları Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum

Çocuklar yarınlarımızdır. Onları en iyi şekilde yetiştirerek geleceğe hazırlama sorumluluğumuzu yerine getirirken, sevgi ve barış dolu bir dünya miras bırakabilmek temennisiyle ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Gününü kutluyorum.

“Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, Hiçbir yere gitmiyor.” Yeryüzündeki tüm çocukların, çocukluğunu doyasıya yaşaması dileğiyle…

Masumiyetin adıdır çocuklar… Çocuklarımıza vereceğimiz en güzel hediye onlara sevgiyle yaklaşmak, onları şefkatle yeşertmektir. Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarım.

Doğduğu coğrafya nedeniyle çocukluklarını yaşayamayan çocukların olduğu bir için Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlarım.

ETİKETLER: