SON TV

Cemal Kaşıkçı olayında düğüm: Başkonsolosun rezidansındaki kuyu sırrı!

2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha bulunamayan Cemal Kaşıkçı'nın cesedine yönelik aramalar hız kesmeden devam ederken kuyu dikkatleri üzerine topladı. Kuyudaki sır ne?

Cemal Kaşıkçı olayında düğüm: Başkonsolosun rezidansındaki kuyu sırrı!

2 Ekim günü İstanbul Levent’te bulunan Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve ardından orada Suudi tim tarafından katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna yönelik aramalar hız kesmeden devam ediyor.

İZİN VERMİYOR

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuyla ilgili araştırmalar, soruşturma makamlarını ve Emniyet’i, Başkonsolos’un rezidansının altındaki kuyuya götürdü. Suudi Başkonsolos’un rezidansının altında gizli bir kuyu olduğunu öğrenen Emniyet inceleme yapmak istedi. Ancak Suudi Arabistan inceleme izni vermiyor.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuyla ilgili çok kritik bir ipucuna ulaşıldı. Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuyla ilgili araştırmalar, soruşturma makamlarını ve Emniyet’i, Başkonsolos’un rezidansının altındaki kuyuya götürdü.

O ÇALIŞAN ANLATTI

Olay günü Başkonsolosluk’tan çıkan ve rezidansa giden minibüste 2 noktada kan izi bulununca rezidansta arama kararı alındı. Rezidansta arama yapılmadan önce ifadesine başvurulan eski çalışanlardan biri, binanın mahzeninde bir su kuyusu olduğunu söyledi. Ancak Suudiler arama yaptırmamak için direniyor.

17 Ekim günü, yani Başkonsolos Muhammed Uteybi’nin Riyad’a dönmesinden bir gün sonra Olay Yeri İnceleme ekipleri Başkonsolosluk rezidansında arama yapmaya başladı. Ancak arama yapılmadan önce rezidansın iç yapısını keşfetmek üzere rezidansta çalışan ve geçmişte çalışmış kişiler tanık olarak sorgulandı.

Halihazırda rezidansta çalışan şahısların, işlerinden olma korkusuyla eksik bilgi verebilecekleri ihtimaline binaen eski çalışanların da ifadesi alındı. Eski bir çalışan rezidansın zemin katından aşağı inen merdivenlerin açıldığı mahzenvari yerde bir su kuyusunun bulunduğunu anlattı. Çalışan, eskiden bu kuyudaki suyun, ağaç ve çiçeklerin sulanmasında kullanıldığını, ancak sonradan kapatıldığını söyledi.

ENGEL OLAN SUUDİLER!

Emniyet Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, bu eski çalışandan aldığı bilgiler ışığında kuyunun 3 boyutlu bir krokisini çizdi. Ancak Suudi görevliler, arama günü, mahzen gibi bir gizli bölmeden girilen bu kuyunun aranmasına izin vermedi. Rezidanstaki aramalara Başkonsolosluk’taki gibi Suudi görevliler de gözetmen olarak eşlik etti. Gözetmenler arama izninin sadece binanın içiyle sınırlı olduğunu, bina içinde kazı yapılacağına ilişkin bir karar olmadığını söyleyerek girişimi reddetti.

DERİNLİK 20 METRE

Suudi yetkililer kuyunun aranmasına izin vermeyince Emniyet, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyu iletti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da kuyunun aranması için Adalet Bakanlığı kanalıyla Suudi yönetiminden talepte bulundu. Ancak Suudiler arama izni vermemekte direniyor.
Yetkililer, cesedin yaklaşık 20 metre derinlikteki ve 7 metresi suyla dolu olan bu kuyunun içinde olduğunu değerlendiriyor.

ORMANDA KEŞİF
Kaşıkçı soruşturmasında cinayetten önce konsolosluğa ait bir diplomatik plakalı araçla, Belgrad Ormanı’nda keşif yapıldığı da ortaya çıktı.

KANALİZASYON BORULARINA İNCELEME

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binası ile başkonsolos konutunda yapılan olay yeri incelemelerinde, 2 binanın kanalizasyon bağlantı borularının yer taşları kırılarak söküldüğü ortaya çıktı. Kriminal Polis Laboratuvarı’nda incelemeye alınan borularda da tıpkı kanalizasyon bağlantılarında olduğu gibi bulgulara rastlandı. DNA örneklerinin incelenmesine başlandığı öğrenildi.

Kaynak: SABAH

ETİKETLER: