SON TV

CHP’li 2 vekil disipline sevk edildi!

CHP'li Öztürk Yılmaz ile Gürsel Erol, Türkçe ezan tartışması nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildi.

CHP’li 2 vekil disipline sevk edildi!

“Ezan Türkçe okunsun” sözleriyle tartışma yaratan CHP’li Öztürk Yılmaz ile Gürsel Erol’un bu tartışması pahalıya mal oldu.

CHP’de Öztürk Yılmaz ile Gürsel Erol, ‘Türkçe ezan’ tartışmasıyla ilgili disiplin kuruluna sevk edildi.

CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu, Öztürk Yılmaz ve Gürsel Erol’un CHP TBMM Grup Disiplin Kurulu’na gönderilmesini kararlaştırdı. İki ismin de CHP’nin ilgili grup başkanvekillerine bilgi vermeden televizyon programlarına katıldığı ve bu nedenle haklarında disiplin işlemi başlatıldığı öğrenildi.

NE DEMİŞTİ?

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın katılığı televizyon programında, “Ezan Türkçe okusun ben anlayım. Kur’an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun” sözleri tartışma yaratmıştı.

Öztürk Yılmaz son olarak bir televizyon programında ezanın Türkçe okunmasına yönelik açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Gürsel Erol ise 24 Haziran seçimlerinden sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırması ve genel merkez önünde oturma eylemi yapacağını duyurmasının ardından Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş ve kınama cezası almıştı.

CHP’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“CHP Grup Yönetim Kurulu, bugün (08.11.2018 Perşembe) olağanüstü toplanmıştır. Toplantıda, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın; CHP Tüzüğü ve Grup İç Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca “kesin çıkarma cezası” ile “önlemli olarak” cezalandırılması önerisiyle Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir.

ETİKETLER: