SON TV

CIA Direktörü: Türkçe konuşan ajan istihdam edeceğiz

CIA direktörü Gina Haspel, yabancı dil uzmanlığı olan ajanlar yetiştirmek ve saflarına katmanın öncelikleri arasında olduğunu belirterek, Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajan istihdam edeceklerini açıkladı

CIA Direktörü: Türkçe konuşan ajan istihdam edeceğiz

CIA’in ilk kadın direktörü Gina Haspel, 11 Eylül öncesine geri döneceklerini ve  yeniden ABD’ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine hız vereceklerini duyurdu. Haspel, özellikle Arapça, Çince, Farsça ve Türkçe konuşan ajan istihdam edeceklerini belirtti.

HASPEL, SUDA BOĞULMA HİSSİ YARATAN YÖNTEMİ KULLANMASIYLA BİLİNİYOR

2002 yılında Tayland’da bulunan bir CIA hapishanesini yönetmeye başlayan Haspel, “Kedi Gözü” isimli hapishanede aralarında El Kaide şüphelilerinin de bulunduğu isimlerden sorumlu olmuştu. Haspel’in hapishanede, suda boğulma hissi yaratan “waterboarding” yöntemini uygulamakla eleştiriliyordu.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi raporlarına göre Haspel, yönettiği hapishanede yasaklı yöntemlerle işkence gerçekleştirilmişti. Haspel, teşkilatın yeni stratejisini açıkladı.

“CASUSLUK FAALİYETLERİNE ODAKLANACAĞIZ”

CIA Direktörü, 11 Eylül öncesine geri dönüş yapacaklarını bildirdi. Yeniden ABD’ye rakip ulus devletlere karşı casusluk faaliyetlerine odaklanacaklarını duyurdu. Haspel,  “Rakip ulus devletlere odaklanmamızı keskinleştiriyoruz. Küresel misyonumuz cinsiyeti, ırkı, kültürel arka planı ne olursa olsun en iyi ve en parlaklarla çalışmamazı gerektiriyor” dedi.

61 yaşındaki Gina Haspel’in Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın Orta Avrupa bürosunda da görev aldığı, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinde uzun süre çalıştığı biliniyor.

ETİKETLER: