SON TV

Çin’de yeni hastalık: Bubonik veba

Tarihin en ölümcül salgınlarından biri olan Kara Ölüm'e sebep olan bubonik vebanın Çin'de yeniden ortaya çıktığı iddia edildi.

Çin’de yeni hastalık: Bubonik veba

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bulunan Bayan Nur şehrinde hıyarcıklı (bubonik) veba sebebiyle 1 kişi daha yaşamını yitirdi.

Bölgede hıyarcıklı veba nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden bir hafta geçmeden ikinci bir kişinin hayatını kaybetmesi kentte endişe yol açtı. Üç numaralı alarm durumuna geçilen İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde geçen kasım ayından bu yana ikisi daha ölümcül olan pnömonik veba olmak üzere toplam dört veba vakasının tespit edildi.

Yıl sonuna kadar sürmek üzere üç nolu alarm durumuna geçen kentte, geçtiğimiz ay 15 yaşında bir çocuğun hayvanlardan insana geçen bubonik veba hastalığı sebebiyle hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bubonik (hıyarcıklı) veba nedir, belirtileri neler?

Veba, dağ sıçanı gibi memelilerde görülen ve hayvanlardan insanlara geçebilen yersinia pestis bakterisinin sebep olduğu bir hastalık.

Hıyarcıklı veba da hastalığın en yaygın hali ve enfekte bir pirenin ısırmasıyla bulaşabiliyor. Kara vebaya sebep olan üç formdan biri olan bubonik veba, vücuda girmesinin ardından 2 ila 8 gün arası süren kuluçka süresini lenf bezlerinin şişmesi, ağrıması, yüksek ateş, titreme ve öksürme ile kendini gösteriyor. Kara veba veya kara ölüm olarak bilinen bubonik veba, ilk belirtiler ortaya çıktığında derhal antibiyotik tedavisine başlanmazsa yüzde 90 ihtimalle ölümle sonuçlanıyor.

“Kara Ölüm” olarak da bilinen hıyarcıklı vebanın, Orta Çağ’da Avrupa’da 50 milyon insanın ölümüne yol açtığı biliniyor.