SON TV

Çin’in asimilasyon politikası: Uygur Türkleri baskı altında yaşıyor

BM tarafında yayınlanan rapora göre, Çin, Şincan Özerk Uygur bölgesindeki Müslüman halka uzun zamandır baskı ve asimilasyon politikası uyguluyor.

Çin’in asimilasyon politikası: Uygur Türkleri baskı altında yaşıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Haklari İzleme Örgütü’nün yayımladığı son rapora göre, Çin, Şincan Özerk Uygur bölgesindeki Müslüman halka uzun süredir sistematik bir baskı uyguluyor. 1 milyon Uygur Türkü Şincan’daki toplama kamplarında yaşamaya çalışıyor. Kamplarda, söylenenleri yapmayanlar aç bırakılıyor, 24 saat ayakta tutuluyor ya da hücre hapsine yollanıyorlar.

Çin, Şincan Uygur Özerk bölgesinde uzun yıllardır görülmemiş şekilde bir baskı politikası uyguluyor. Hedeftekiler ise, Müslüman Uygur Türkleri.

1 MİLYON UYGUR TÜRKÜ TOPLAMA KAMPINDA

Birleşmiş Milletler İnsan Haklari İzleme Örgütü’nün yayımladığı son rapora göre yaklaşık 1 milyon Uygur Türkü Şincan’daki toplama kamplarında tutuluyor.

Bu kamplarda tutulanlara sözde politik eğitim veriliyor. Zorla Çin ulusal marşi öğretiliyor, Mao Zedong’u anmak için şarkılar söyletiliyor.

AÇ BIRAKILIYORLAR

Söylenenleri yapmayanlar aç bırakılıyor, 24 saat ayakta durmak zorunda kalıyor ya da hücre hapsine yollanıyorlar.

Resmi herhangi bir prosedüre tabi olmayan bu kamplarda kalanlardan aylar boyunca haber alınamadığı oluyor. Üstelik kampların dışındaki hayat da çok da farklı değil.

BÖLGE “POLİS EYALETİNE” DÖNÜŞTÜ

Şincan bölgesinin hemen bütün şehirlerinde güvenlik kameraları, yüz tanıma sistemleri ve dedektörler bulunuyor.

Çin hükümetinin gözetimi altında olmadan hareket etmek adeta imkansız hale gelmiş durumda.

Bölgenin “geçici bir polis eyaleti” haline geldiği belirtiliyor.

HEDEF HERKESİ “ÇİNLİLEŞTİRMEK”

Çin hükümetinin bu uygulamalarla homojen bir nüfus yaratmak ve adeta yaşayan herkesi “Çinlileştirmek” istediği iddia ediliyor.

Pekin yönetimi ise bu iddialari reddediyor. Kamplarda mesleki eğitim verildiğini söylüyor. Çin, Birleşmiş Milletler’in güvenilir olmayan ve sorumsuz bilgilere dayanarak bu raporu hazırladığını savunuyor

Ancak raporda yer alanlar, bağımsız kuruluşların ve uluslararası gazetecilerin daha önce yazdıkları raporlar ve haberlerle örtüşüyor.

ETİKETLER: