SON TV

Çinliler ABD’yi bıraktı, üzüm ithalatı için Türkiye’deler

Çin, daha önce ABD ve Şili'den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye'den satın alma kararı almıştı. Çin'den bir heyet incelemelerde bulunmak için Alaşehir'e geldi.

Çinliler ABD’yi bıraktı, üzüm ithalatı için Türkiye’deler

Çin’in ABD ve Şili’den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye’den alma kararı sonrası Çin’den bir heyet, Türkiye’nin en büyük kuru üzüm ihracatçılarından olan  Tariş Entegre Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

Çinli gıda firmaları, daha önce ABD ve Şili’den ithal ettiği kuru üzümü Türkiye’den satın alma kararı almıştı. Bu kapsamda Çin’den gelen 3 kişilik heyet, Alaşehir Tariş Entegre Tesisleri’nde incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Tesisleri beğendiklerini belirten Çinli heyet, Türk yetkililere ilgileri için teşekkür etti.

TÜRK ÜZÜMÜ ÇİN’DE TÜKETİLECEK

Ziyaretle ilgili bilgi veren Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, “Türkiye-Çin devletleri iyi ilişkiler kapsamında diplomatların olumlu yaklaşımları ile kurulan bağlantılar sayesinde Türk üzümü inşallah Çin’de tüketilmeye başlayacaktır. Bu her iki ülkenin yararına olacaktır. Çin devleti dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip bir ülke.

ÜZÜM AMBARI ALAŞEHİR

Dünyanın en fazla yaş üzüm üreten ülkeleri arasında birinci sırada olmasına rağmen üretimin yüzde 83’ünü yaş taze üzüm olarak tüketiyor, yüzde 12’si şaraplık olarak kullanılıyor. Sadece yüzde 6’sını kurutuyor. Çin bu güne kadar ABD’den ithal ettiği kuru üzümü son günlerde Türkiye ile iyi ilişkilerinden dolayı Türkiye’den alma kararı aldı. Bu doğrultuda Çin heyetleri sık sık Türk üzümü için Türkiye’ye gelmeye başladı. Türkiye’nin üzüm ambarı Alaşehir’dir. Türkiye’nin en fazla kuru üzüm ihracatı yapan işletmelerden birisi olan Tariş Entegre Tesisleri de Alaşehir’de hizmet vermektedir. Çin heyeti tesislerimizde işlenen üzümümüzü çok beğendiler. Görüşmelerimiz devam edecektir. İnşallah ileriye dönük iyi randıman alacağımız kanaatindeyim. Bu Türkiye için, büyük bir fırsattır, bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekir” dedi.

ETİKETLER: