SON TV

Çocuğumu YouTube bağımlılığından nasıl korurum?

Çocuğumu YouTube bağımlılığından nasıl korurum?

Youtube, popüler ve dünyanın en büyük video platformu, çocuklar için faydasının dışında çok büyük tehlikeleri de yanında barındırıyor! Çocuğunuzun sadece YouTube Video değil, genel olarak internette aşırı bağımlı olmadan daha güvende olması için tedbirli olmayı ona anlayacağı bir dilde öğretmelisiniz. SON TV çocuğunuzun sanal güvenliği için uzmanlara sorular sordu.

Çocuğum ne tür videolar içerikleri izliyor? Tanımadığı yabancılarla iletişim kuruyor mu? İzlediği video içerikleri onda şiddet hissi uyandırıyor mu? İzlenen videolar çocuğumun cinsel yönden mahrem ve yaşına uygun mu?

Yaşı 3 ila 10 olan çocukların güvenli sosyal ağ kullanımı için Anne ve Babalar ne tür önlemler almalı? İşte sorduğumuz soruların cevapları.

Çocuklarınız çoğunlukla bahçeniz uygunsa bile bahçede oynadığı zamanlar artık çok geride kaldı. Şimdiki zamanda dışarı çıkmak yerine günde birkaç saatlerini internette, sosyal ağların sanal gerçekliğinde gereksizce harcıyorlar. Teknoloji çağında yaşayıp teknoloji ile tanışmadan yaşamalarını da istemek maalesef bugün pek mümkün görünmüyor. Çünkü Anne ve Baba evlerinde cep telefonu ve tabletlerle yazışma ve haberleşme yaptığı bir ortamda bunu gören o çocuktan tabletleri alıkoyması artık çok zor. Ancak sosyal ağ kullanımını çocuğunuz için daha güvenli hale getirmek mümkün.

ÇOCUĞUNUZLA DİYALOG İÇİNDE OLUN

Çocukla iyi bir diyalog, özellikle konu sosyal ağlar olduğunda, çocuklarınızı online sanal ortamda güvende tutmanın en önemli hedeflerden biridir. Çocuklarınızın sizin kararınıza net olarak güvenmesini ve tavsiyelerinize uymasını istiyorsanız, aranızdaki iletişim kanalları ve ondan gelen meraklı sorulara açık olmak çok önemlidir. Kızınıza veya oğlunuza, internet ortamında sanal taciz gibi bir davranışla karşılaştıkları takdirde doğrudan size, ya da babasına hemen haber vermeleri gerektiğini açıkça belirtin. Elinizdeki sanal taciz mesajlarını sakın silmeyin. Gerektiğinde elinizdeki tek kanıt olan o mesajları adli mercilere başvurmak için gerekebilir.

Çocuğunuzun kullandığı tabletlere güncel güvenlik programlarının mutlaka yüklü olduğundan emin olun. Hack amaçlı yazılımlar siber dünyadaki en yaygın sanal tehditlerden biri olduğunu unutmayın. Youtube gibi sosyal ağları kullanırken zararlı virüslerden kaçınmak için güncel ve aktif algılama yeteneklerine sahip son sürüm virüslerden korunma yazılımı ve çocuğunuzun tablet benzeri cihazlarına güncel bir yazılımla güvenli veri tabanı kurmak gerekebilir.

 

Çocuğunuz sosyal içerikli video ağlarda sörf yaparken kesinlikle üst yönetici hesabı kullanmamalıdır. Güvenlik sorunlarından meydana gelen zararların etkisini en aza indirmek için çocuklarınız için sizin tarafınızdan parolası bilinen özel kullanıcı profili oluşturabilirsiniz.

EBEVEYN KONTROLÜ PROGRAM KULLANIN

Çocuğunuzun yaş grubuna bağlı olarak ebeveyn kontrolü programları ve özelliklerini bilmelisiniz. Ve bu tür yazılımlardan yararlanabilirsiniz. Çocuğunuz için zararlı gördüğünüz web sitelerinin listesini tutmasına ve çocuğunuzun online olarak harcayabileceği zaman ve saat miktarını görebilmenize olanak tanır.

KULLANACAĞINIZ PAROLANIZ GÜÇLÜ OLSUN

Güvenli bir parolanın nasıl olduğunu çocuklarınız biliyor mu? “Parola” veya “223344” gibi tahmin edilmesi kolay seçenekleri kullanmadıklarından emin olun. Ayrıca şifre en az 7 karakter uzunluğunda olmalı, büyük ve küçük harf, sayı ve & veya ? gibi özel bir sembol içermelidir. Parolalarını hiç kimseye, hatta en iyi arkadaşlarına bile vermemelerini onlara unutturmayın.

İKİ ONAYLI DOĞRULAMAYI KULLANIN

Çocuklarınızın YOUTUBE bağlanırken güvenlik ayarlarında sunulan iki onaylı doğrulamayı kullanmasını sağlayın. Akıllı telefonlarına tek kullanımlık bir parola gelmesi, saldırganlar için kırması zor olan başka bir güvenlik katmanı ekler.

SOSYAL AĞLARDA DOĞRU GİZLİLİK AYARLARINI KURUN

Varsayılan sosyal ağ gizlilik ayarları, çocuğunuzun sanla güvenliğini garanti etmez. Bu nedenle ayarları doğru bir şekilde yaparken yeterli zaman ayırmanız ve hangi bilgilerin sızabileceğini dikkatlice kontrol etmeniz gerekebilir. Örneğin çocuğunuzun Facebook hesabının profil ayarlarının herkese açık olmadığından dikkatlice emin olun. Bilmiyorsanız bilen yakınlarınıza mutlaka danışın. Tercihen profil bilgilerini sadece arkadaşlarına, eğer arkadaşları karışık ve tanımakta güçlük çekiyorsanız küçük bir arkadaş grubuna veya yakın arkadaşlarına erişilebilir hale getirin. Çocuğunuzun başkaları tarafından etiketlendiği resim, durum ve diğer içerikleri görebilecek kişileri özel olarak sınırlayın. Çocuğunuz kullandığı mobil uygulamaların kendi özel kişisel bilgi erişmesini veya zaman tünellerinde gönderim yapmasını engelleyin. Sadece kişisel olarak tanıdıkları insanlardan gelen arkadaşlık teklifini kabul etmelerini net olarak öğretin. Ayrıca siber dünyada yabancılarla konuşmanın ya da iletişim kurmasının, gerçek dünyada olduğu gibi tehlikeli olabileceğini ona belirtin. Çocuğunuz bu sayede sanal ortamda kimin dost kimin düşman olabileceğini ayırt edebilir hale gelecektir.

ÇOCUKLARINIZLA ONLİNE VAKİT GEÇİRİN

Çevrimiçi olarak çocuklarınızla bol bol vakit geçirin ve bu onların en sevdiği web adreslerini

görebilme ve ne tür internet alışkanlığının olduğunu anlayabilmenize yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza, yaşlarına en uygun güvenli sosyal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Zor olacaktır ama acil durumlar için e-postalarına veya diğer hesaplarına erişebilme hakkını yani parolarını kendilerinden uygun bir dille isteyin.

ETİKETLER: