SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı’nı kabul edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Ankara'ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'yu kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı’nı kabul edecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin görüşmeler kapsamında bugün Turkiye’ye geliyor.

Ziyaretle ilgili sıcak gelişme ise sabah saatlerinde yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pompeo ile bir görüşme gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaklaşık 1 saat içinde Moldova’ya harek etmesi beklenirken, aynı dakikalarda Pompeo’nun uçağının da Esenboğa Havalimanı’na inmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 10.00 sıralarında ABD’li bakan ile Esenboğa’da görüşecek.

Ntv’nin aktardığı habere göre; bu görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pompeo ile bir araya gelecek.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da temaslarda bulunan ABD’li bakanın bir sonraki durağının Türkiye olması, özellikle Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili gelişmelerin masaya yatırılacağını gösteriyor.

Pompeo’nun Türkiye ziyaretiyle ilgili ABD Dışişleri’iden daha önce yapılan açıklamada da, “Bakan (Pompeo) Papaz Andrew Brunson’un serbest bırakılmasına dair memnuniyetini belirtmek ve diğer ikili önemi olan konuları görüşmek üzere Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.” denmiş ve “Bakan ayrıca kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunu görüşecek ve ABD’nin Türkiye’ye yaptığı soruşturma konusunda yardım teklifini yineleyecek.” bilgisine yer verilmişti.