SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abu Dabi’deki büyükelçimizi geri çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında varılan anlaşmaya tepki gösterdi. 'Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veya büyükelçiyi geri çekme gibi adımımız olabilir' açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Abu Dabi’deki büyükelçimizi geri çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bölgede en geniş mesafeye sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirterek “Diğerlerinin mesafeleri dahi yoktur. Ayın 23’üne kadar burada Oruç Reis çalışmalarını devam ettirecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sismik araştırma yapan Oruç Reis’in Yunanistan tarafından taciz edildiğini hatırlatarak “Kemal Reis gereken cevabı verdi. Devam ederse cevabını misliyle alacak. Kaldı ki Akdeniz’de özellikle mesafe itibarıyla en geniş mesafeye sahip ülke biziz diğerlerinin mesafeleri dahi yok.”

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bu konu hakkında konuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı “Kendisinin bizden ricası, ‘Bu işi yumuşatıp, daha korumacı anlayış içinde süreci geliştirelim’ dediler. Mutabık kaldık. Aynı şeyi Sayın Michel ile de görüştük” ifadelerini kullandı.

İsrail ve BAE’nin anlaşmaya varmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

“Bir konu daha var: İsrail. Filistin’e yönelik atılan adım yenilir yutulur adım değil. Dışişleri Bakanıma talimatı verdik. Abu Dabi yönetimiyle diplomatik ilişkileri askıya almak bizim  büyükelçiyi geri çekmek gibi bir adım olabilir. Çünkü biz Filistin halkının yanındayız. Filistin’i yedirmedik yedirmeyeceğiz.”