SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Suudi savcı Kaşıkçı cinayeti için Türkiye’ye gelecek

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Elimizde başka bilgi, belge yok değil. Ama çok aceleci olmanın da anlamı yok. Suudi başsavcı pazar günü Türkiye'ye gelecek görüşmeler yapılacak.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Suudi savcı Kaşıkçı cinayeti için Türkiye’ye gelecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kaşıkçı cinayeti için Pazar günü Suudi Arabistan Başsavcısı’nın Türkiye’ye geleceğini söyleyen Başkan Erdoğan, “Bunları gördükleri zaman şaşırıyorlar. Aslında fail belli. Peki bu talimatı veren kim? Bu 15+3, bunların Türkiye’ye gelmesi talimatını veren kim? Buraya yerleşenler, bu gelenler kimlerin talimatıyla geldi? Bunu da yetkililerin açıklaması lazım. Elimizde başka bilgi, belge yok değil. Ama çok aceleci olmanın da anlamı yok. İlk etapta Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak.” dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ”Elimizde başka bilgi, belge yok değil. Ama çok aceleci olmanın da anlamı yok. İlk etapta Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak. Suudi başsavcı pazar günü Türkiye’ye gelecek görüşmeler yapılacak.” dedi.

”ÇOCUKÇA AÇIKLAMALAR DEVLET CİDDİYETİNE YAKIŞMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı olayında takındığı tavırdan dolayı eleştirdiği Suudi Arabistan için “Yaptıkları açıklamalar çocukça” ifadesini kullandı.

”2 Ekim tarihinde İstanbul’da bizi dehşete düşüren vahşi bir cinayet işlendi. Ölen de öldüren de bizim vatandaşlarımız olmamakla birlikte, olayın ülkemizde gerçekleşmesi hem de vicdani sorumluluklarımız bizi bu meseleyle yakından ilgilendirmeye zorladı. Cemal Kaşıkçı, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkamadı. Hadisenin makamlara haber verilmesinin ardından yapılan araştırma ve soruşturmalar Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü sonucuna götürdü. Yapılan açıklamalar bizi endişelere sevk etti. Yapılan açıklamalar çok komikti. Cemal Kaşıkçı gibi bir insan dışarıda bekleyen nişanlısını almayacak. Bu mümkün mü? Bu çocukça açıklamalar devlet ciddiyeti, adamlığıyla uyuşmaz.”

”ELİMİZDE BELGELER VAR”

”Bu 18 kişi Cemal Kaşıkçı’nın kimler tarafından öldürüldüğünü biliyor. Fail bunların içinde. Bunların içinde değilse, yerli işbirlikçi kim bunu açıklayacaksınız. Bunları açıklamadığınız sürece, Suudi Arabistan bu zandan kurtulamaz. Merak edenlere elimizdeki bilgi, belgeleri veriyoruz. Bunu Suudi Arabistan’a da verdik. Bunları gördükleri zaman şaşırıyorlar. Aslında fail belli. Peki bu talimatı veren kim? Bu 15+3, bunların Türkiye’ye gelmesi talimatını veren kim? Buraya yerleşenler, bu gelenler kimlerin talimatıyla geldi? Bunu da yetkililerin açıklaması lazım. Elimizde başka bilgi, belge yok değil. Ama çok aceleci olmanın da anlamı yok. İlk etapta Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak.”

”SUUDİ BAŞSAVCI TÜRKİYE’YE GELECEK”

”Suudi başsavcı pazar günü Türkiye’ye gelecek görüşmeler yapılacak. Yerli işbirlikçi kim? Bunu açıklayan dışişleri bakanı. Peki kim o? Daha sonra böyle bir açıklama yapmadım diyor, her yere düştü bu. Kimse “Ben yaptım” demez ki… Her şeyden öte, bu 15 kişiyi Türkiye’ye gönderen kim? 18 kişi tutuklandı. Ben kendilerine söyledim, “Siz konuşturmasını bilirsiniz”. Ne dönmüşse, bu dolaplar bunların içinde. Bu zannı ortadan kaldırmak istiyorsanız, bu kilit nokta 18 kişidir. Konuşturamıyorsanız, olay İstanbul’da vuku bulmuştur, o zaman bize teslim edin, biz yargılayalım.”