SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oruç Reis’i bakıma almamızın bir anlamı var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oruç Reis’i bakıma almamızın bir anlamı var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışı, kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına ilişkin olarak şöyle konuştu:

“Herşeyden önce bu süreç başladığında (Covid-19 salgını) bildiğiniz gibi sürekli uyarılarımız oldu. Fakat ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi ve dikkat edilen dönemlerde bu vaka sayılarının düştüğünü gördük. Fakat biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük. Bazı illerimizde de olumlu dönüşler başladı.

Biliyorsunuz, 64-65’e kadar ölüm artışları bizim için çok büyük önem arz ediyor. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun iç in de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda. Bizler de toplu taşım araçlarında olsun gerek düğün, nikah vs. buralardaki yaklaşımlarımızı daha kararlı bir hale getirdik, bunları keyfi yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan özellikle duyarlılığımızdandır.”

AŞI ÇALIŞMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Aşı çalışmalarımız sıkı şekilde baştan itibaren özellikle başta TÜBİTAK olmak üzere devam ediyor. Özel sektör de aynı şekilde, yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz. Firmalar bize olumlu bazı işaretler veriyor.”

“ORUÇ REİS’İ ÇEKMEMİZİN ANLAMI DİPLOMASİYE FIRSAT TANIMAK”

Doğu Akdeniz hakkında açıklamalarına başvurulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya limanında bakıma alınmasına ilişkin olarak “Oruç Reis’i bakıma çektiysek bunun bir anlamı var. Diplomasiye bir fırsat tanıyalım.” dedi.

Erdoğan ayrıca “Bunun için yaptık. Fakat bu Oruç Reis’in bakım için çekilmesi bizim tamamen sismik araştırmalarımızın durması anlamında değildir. Bakım çalışmaları bittiğinde görev yerine dönerek çalışmalarına aynı şekilde devam edecektir. Yunan Cumhurbaşkanı gövde gösterisi yapacaksa biz daha büyüğünü yaparız. Miçotakis ile görüşme konusunda sıkıntımız yok. Neyi görüşeceğiz, hangi çerçevede görüşeceğiz, aslolan budur.” değerlendirmesinde bulundu.