SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest 2020’de konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Milli Teknoloji Hamlesi TEKNOFEST 2020 Ödül Töreni'nde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest 2020’de konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl Gaziantep’te gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020 etkinliğine katıldı.

Milli Teknoloji Hamlesi TEKNOFEST 2020 Ödül Töreni’nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında benzer başarılar kazanılmaması için hiçbir sebebi yoktur.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“HER ALANDA ÇIĞIR AÇACAK YENİLİKLER İŞTE BURADA TOHUMLANACAK”

“İlk iki TEKNOFEST bu alana ilgi duyan gençlerimiz yanında çocuklarıyla beraber ailelerden oluşan milyonlarla İstanbul’da yapılmıştı. Gaziantep’ten yükselen heyecana ortak olmak istedik. Öncelikle tüm alanlarda dereceye giren takımları gönülden tebrik ediyorum. Şu karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve kararlılığını hiçbir virüsün, hiçbir engelin, hiçbir tehdidin durduramayacağını gösteriyor.

84 ÜLKEDEN 100 BİN YARIŞMACI BAŞVURDU

TEKNOFEST’e bu yıl 84 farklı ülkeden 100 bin yarışmacı başvurusu yapıldı. İnsansız su altı sistemleri yarışmasında ipi göğüsleyen TEKNOFEST ekibi şimdi uluslararası alanda rekabet edecek özgün sistemler gelişiyor. İki defa roket takımı birinciliği kazanan gençlerimiz bu başarılarını girişime dönüştürmeye hazırlanıyor. Yapay zeka girişimi kuran gençlerimiz, TEKNOFEST’in lise seviyesi birincileriydi. Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak.

Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında benzer başarılar kazanılmaması için hiçbir sebebi yoktur. Daha düne kadar insanlı veya insansız hava araçları alanında esamesi okunmayan bir ülke durumundaydık. Bugün ise hedeflerine yönelen bir avuç insan sayesinde aynı alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdik. İnşallah benzer başarıyı otomobilde ve uçan arabalarda yakalayacağız.”