SON TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump’ın verdiği mesajlar bizi üzdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. ABD Başkanı Donald Trump ile dün akşam yaptığı görüşmeye ilişkin detayları paylaşan Erdoğan, Trump'ın mesajına ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump’ın verdiği mesajlar bizi üzdü

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. ABD Başkanı Donald Trump ile dün akşam yaptığı görüşmeye ilişkin detayları paylaşan Erdoğan, “Türkiye siyasetin ve diplomasinin imkanlarını kullanmadan yana bir ülke olarak üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Sayın Trump’la tüm bu konularda tarihi bir öneme sahip anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum. Bir süredir uluslararası çevrelerde dile getirilen yanılgıyı düzeltmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Kürdüyle, Arabıyla tüm kardeşlerimizin devletidir. Hangi inanç grubundan olursa olsun hepsinin devletidir” ifadelerini kullandı

Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Büyükşehir ve il adaylarımızdan açıklamadığımız 6 yer kalmıştı. Bunlardan 4’ünde Cumhur İttifakı adaylarını destekliyoruz. Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayımızı Mustafa Savaş olarak belirledik. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayımızı da pazar günü açıklarız. 31 Ocak’ta artık seçim kampanyamızın resmi başlangıcını da büyük aday tanıtımı ve manifesto toplantımızla başlatacağız.

Kendisi veya istediği kişi aday olamadığı için tavır alan kişi bizim gözümüzde zaten AK Partili olamamış demektir. Bunları da günü geldiğinde değerlendirmek üzere kenara koyuyoruz. Bugüne kadar egosunun değil, davasının peşinden gidecek gönül erleriyle yola devam edeceğiz. Biz layığı olan, layık olanı kenara koymayız. Milletvekillerimiz arasında geçmişte pek çok farklı görevi üstlenmiş olan bulunuyor. Mesele sen-ben kavgası değil, konu millet olunca görev herkese düşüyor.

“O ÇUKURLARA GÖMERİZ”

Türkiye son yıllarda çok tarihi sınamaları üst üste veren bir ülke. Türkiye tüm bu süreçlerden çıkmayı başarmıştır. Bir süredir gündemimizde olan Suriye meselesinde, önemli kazanımlar elde ediyoruz. 3,5 milyonun üzerindeki sığınmacıların yol açtığı güvenlik tehditlerinin yanında siyasi ve ekonomik geleceğimiz bakımından bu konunun üzerine gitmek zorundayız. Tüm dünyaya sesleniyorum; ülkemize gelen bütün bu mülteciler içerisinde sadece Suriye değil, Irak’tan da gelen var. Biz Keldanileri, Ezidileri, Kürtleri, Arapları ülkemizde misafir ettik. O dönemde 500 bine yakın mülteciyi misafir ettik. Şimdi de Araplar ağırlıklı olmak üzere 300 bine yakın Kürt kardeşimizi misafir ettik. Hala ediyoruz. Biz teröristlere kapılarımızı kapattık. YPG/PYD, DEAŞ asla yakınımıza sokulamaz. Onları nasıl çukurlara gömdüysek, sınırlarımız dışında da o çukurlara gömeriz. Zeytin Dalı’nda, Fırat Kalkanı’nda ne yaptıysak, attıkları adımları yüzlerine çaldık. Bu sıkıntıları da çözecek İdlib’i huzur ve güven beldesi haline getireceğiz.

ABD-SURİYE MESELESİ

ABD ile Suriye meselesinde uzunca bir süre farklı yaklaşımlara sahip olduk. Bu bizi üzdü. Biz Stratejik ortağız. Olaylara farklı yaklaşımlarımız olabilir ama aynı hedefe kilitlenmek üzere olur. Özellikle Obama döneminde bize verilen sözlerin yerine getirilmemesinden tutun da, terör örgütleriyle ilişkilerine kadar, ilişkilerimiz zehirlendi. Sayın Trump’ın başkan seçilmesinden sonra kendisinin farklı yaklaşımlar içinde olmasından memnuniyet duyduk.

TRUMP İLE GÖRÜŞME

Geçtiğimiz ay tam sahaya çıkmak üzere hazırlıklarımızı son kez gözden geçirirken Sayın Trump’la görüştük. Sayın Başkan, ABD’nin Suriye’deki askerlerini çekeceğini, DEAŞ artıklarıyla mücadeleyi Türkiye’ye bırakacaklarını bize ifade etti. Biz de Fırat Kalkanı’nı hatırlatarak, Suriye’de DEAŞ’la mücadelenin önceliğimiz olduğunu belirttik. Askeri harekatımızı beklemeye aldık. Arada bazı çatlak sesler çıkıyordu. Biz bunları çok da önemsemiyorduk.

‘TRUMP’IN MESAJLARI BİZİ ÜZDÜ’

Ne var ki dün Sayın Trump’ın verdiği mesajlar bizi üzdü. Dün gece bu meseleleri tekrar konuştuk. Gayet müspet bir görüşme oldu. Kendisi ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Bu güvenli bölge konusu 20 mil konusu kendisi tarafından ifade edildi. Gündemimizdeki tüm konularda ekiplerimizin görüşmesine karar verdik. Önceliğimizin DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele etmek olduğunu vurguladık. Bizim Suriye’de hiçbir etnik ve dini grup gözetmeden herkese kucak açtığımızı, buna rağmen YPG/PYD’nin herkese zulmettiğini ifade ettik. Belgelerini de kendi danışmanlarına ulaştırdığımızı da söyledik. Bu terör örgütlerinin neler yaptıklarından bilgisi yoktu ki bizim bu aydınlatmamızdan memnun olduğunu söyledi. İkili ticaret hacmimizi 75 milyar dolara çıkarmak için daha kapsamlı adımlar atma kararı aldık.

Türkiye siyasetin ve diplomasinin imkanlarını kullanmadan yana bir ülke olarak üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Sayın Trump’la tüm bu konularda tarihi bir öneme sahip anlayış birliğine vardığımıza inanıyorum. Bir süredir uluslararası çevrelerde dile getirilen yanılgıyı düzeltmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti, Kürdüyle, Arabıyla tüm kardeşlerimizin devletidir. Hangi inanç grubundan olursa olsun hepsinin devletidir.

Türkiye’nin Suriye’deki varlığını, başka bir ülkenin varlığıyla karşılaştırmak bize hakarettir. Biz orada olmazsa orada yaşananlara sırtımızı dönersek, oradan gelenlere sınırlarımızı ve gönüllerimizi kapatırsak kendimize ihanet etmiş oluruz. Her şeyi para, petrol, çıkar olarak görenler, Trükiye’nin bu insani ve onurlu tavrını anlayamaz. Bizim yaptığımız her fedakarlık, her kuruş bu duruşun bir ifadesidir.”