SON TV

Cumhurbaşkanlığı, HDP’nin 14 soruluk önergesine tek cümleyle yanıt verdi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Katar'ın hediye ettiği uçakla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Beştaş'ın yönelttiği 14 soruluk önergeye tek cümleyle yanıt verildi

Cumhurbaşkanlığı, HDP’nin 14 soruluk önergesine tek cümleyle yanıt verdi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Katar’ın hediye ettiği açıklanan Boeing 747-8 model lüks uçakla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Cumhurbaşkanlığı, HDP’li vekil  Beştaş’ın soru önergesine yanıt verdi. HDP’li Beştaş’ın 14 sorusuna, Cumhurbaşkanlığı, “Söz konusu uçak ülkemize hibe edilmiş olup Türkiye Cumhuriyeti Devletine aittir” şeklinde tek cümle ile yanıt verdi.

HDP’li Beştaş soru önergesinde, Boeing 747-8 model lüks uçağın satın alındığı şeklindeki haberlere vurgu yaparak, “Ağustos ayı sonlarında Fransız basınında uçağın bir devlet başkanına satıldığı haberleri yer alırken 9 Eylül’de havayolu haberleri yapan Türkiye’deki bir internet sitesi de uçağın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Filosuna dahil edilmek üzere satın alındığı bilgisini paylaşmıştır. Haberin ardından 11 Eylülü 12 Eylüle bağlayan gece söz konusu uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

Önergesinde uçağın fiyatının 500 milyon sterlin (4 milyar 240 milyon TL) olduğunu ifade eden HDP’li vekil Meral Danış Beştaş’ın Cumhurbaşkanlığı’na yönelttiği sorular şöyle:

1- Boeing 747-8 model uçak ne zaman satın alınmıştır?

2- Boeing 747-8 model uçak için Katar Emiri’ne ne kadar ödeme yapılmıştır? Bu ödemenin kaynağı nedir?

3- Boeing 747-8 model uçak için THY neden 9 Şubatta pilot ilanı vermiştir? Uçağın satın alınması ne zaman kararlaştırılmıştır?

4- Uçağın satın alınma sebebi nedir? Uçak kimin kullanımına tahsis edilmiştir?

5- Devlet Filosuna tahsisli diğer uçaklar yerine bu uçağın tercih edilme sebebi nedir?

6- Devlet Filosuna tahsisli diğer uçakların akıbeti ne olacaktır? O uçakların satışı söz konusu olacak mıdır?

7- Hâlihazırda devlet filosunda kaç uçak bulunmaktadır ve fiyatları günümüzdeki kur üzerinden ne kadardır?

8- Boeing 747-8 model uçağın kullanım maliyeti ne kadardır? Bu maliyetler nereden karşılanacaktır?

9- Şayet iddia edildiği gibi uçak hediye edildi ise neden Katar Emiri tahmini fiyatı 4 milyar 240 milyon TL olan bir uçak hediye etmiştir? Şayet hediye edildiğine dair bilgiler doğru ise bu hediye karşılığında Katar Emiri’ne ne verilmiştir?

10- Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım sözü alındığı bilgisi dahilinde bahse konu uçak alımı ile bu yatırım hadisesi arasındaki bağlantı nedir?

11- Bahse konu uçağın fiyatı Cumhurbaşkanlığı sarayının dahi üzerinde olup böylesi lüks bir harcama yapılma sebebi nedir? Ülkede ciddi bir ekonomik kriz yaşanırken devlet hazinesinin cumhurbaşkanı için yapılan saray, Okluk Koyu’ndaki yazlık saray ve lüks sınıf bir uçak için seferber edilme sebebi nedir?

12- Ülke derin bir ekonomik buhran içindeyken ve hükümet yetkililerince yurttaşa “kemer sıkma” yöntemleri salık verilirken cumhurbaşkanı için yapılan tüm harcamalarda neden bu yöntemler söz konusu olmamaktadır?

13- Saray merkezli harcamalarda sürekli dile getirilen “itibardan tasarruf olmaz” söyleminin karşılığı nedir? Yurttaşların ekonomik kriz içerisinde en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor oluşu ülkenin itibarına tekabül etmiyor mu? Hükümet neden yurttaşların asgari yaşam koşullarını sağlamak yerine kendine daha fazla lüks harcama için alan açma telaşındadır? Krizin faturası neden yurttaşlara çıkarılmaktadır?

14- Hükümetin ekonomik krize yönelik hazırladığı programlar arasında saray giderlerinden tasarruf yapılması ne zaman gündeme alınacaktır?”

CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN YANITI

HDP’li Beştaş’ın 14 sorusuna, Cumhurbaşkanlığı, “Söz konusu uçak ülkemize hibe edilmiş olup Türkiye Cumhuriyeti Devletine aittir” şeklinde tek cümle ile yanıt verdi.

İşte Cumhurbaşkanlığı’ndan sorulara verilen cevap;

0/5 (0 Reviews)