SON TV

Cumhuriyet bu kez savcıyı terör örgütlerine hedef gösterdi!

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve savcıyı hedef gösteren haberle ilgili Muhabir Seyhan Avşar hakkında ‘Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme’ suçundan iddianame düzenlendi.

Cumhuriyet bu kez savcıyı terör örgütlerine hedef gösterdi!

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve savcıyı hedef gösteren haberle ilgili Muhabir Seyhan Avşar hakkında ‘Terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme’ suçundan iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, mağdur savcı Asım Ekren’in halen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı dönemde kamuoyunda Sözcü davası olarak bilinen bir kısım Sözcü gazetesi yetkilileri hakkında ‘FETÖ’ye Üye Olmamakla Birlikte Örgüte Yardım Etme’ suçlamasıyla iddianame hazırladığı kaydedildi.

Şüpheli Seyhan Avşar Oğuz’un Cumhuriyet Gazetesi muhabiri olarak görev yaptığı, diğer şüpheli Necdet Önemli’nin ise Sözcü gazetesi internet sorumlu müdürü olarak görev yaptığı ifade edildi.

Şüpheli Seyhan Avşar Oğuz tarafından 6 Mart 2019 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde ve Cumhuriyet internet sitesinde yayınlanan haberin incelenmesinde haber başlığının “Sözcü savcısı sabıkalı çıktı” olduğu, başlığın üst kısmında “Terfi üstüne terfi alan Asım Ekren haksız menfaatten hüküm giymiş” şeklinde olduğu kaydedildi.

İNTERNET SORUMLU MÜDÜRÜNE DE DAVA

İddianamede, şüphelilerden Necdet Önemli’nin yetkilisi olduğu Sözcü Gazetesi internet sitesinde ise “Sözcü davasının savcısı rüşvetten sabıkalı çıktı” başlığı ile verilen haberde Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren’in fotoğrafına yer verildiği anlatıldı.

İddianamede iki şüphelinin de savunmasına yer verildi. Seyhan Avşar Oğuz ve Necdet Önemli savunmalarında suçlamaları kabul etmezken haklarında takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

FOTOĞRAFINI VERİP SAVCIYI HEDEF ALDILAR

İddianamede, şüphelilerin haber içerikleri ile mağdur Cumhuriyet Savcısı’nın kamuoyunda ‘Sözcü Gazetesi iddianamesi’ olarak bilinen ve şüpheliler hakkında ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmamakla Birlikte Bilerek Ve İsteyerek Yardım’ suçundan kamu davasını açmış olması, kamu davasını açan Cumhuriyet Savcısı’nın fotoğrafı ile birlikte “Sözcü Savcısı” şeklinde nitelendirmeye yer verilmesi dikkate alınarak şüphelilerin sorumlu oldukları haberin ‘Terörle Mücadelede Görev Almış Kamu Görevlisini Hedef Gösterme’ suçunu oluşturduğu kaydedildi.

O YALANA DA DAVA AÇILMIŞTI!

Bilindiği gibi Seyhan Avşar Oğuz’un imzasıyla yayınlanan ‘FETÖ Borsası’ yalanına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenmişti. İddianamede, şüphelinin gerçeğe aykırı şekilde haber yaptığı belirtilerek ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçundan ceza talep edilmişti.

O HABER İÇİN TIKLAYIN

Ayrıca yine Seyhan Avşar Cumhuriyet’te algı dolu bir habere imza atmış,  ‘Bitmeyen Ohal’ başlıklı bir haber yayınlanmıştı. Haberde gazete algı operasyonu yaparak sanki Türkiye’deki cezaevlerinde Olağanüstü Hal (OHAL) varmış gibi biz izlenim ortaya koymaya çalışmıştı.

Haberde terör örgütü PKK ve uzantılarının savunuculuğunu yapan İnsan Hakları Derneği (İHD)’ne ‘sivil toplum kuruluşu’ diyen Cumhuriyet, derneğin açıklamasına yer verdiği haberde, cezaevlerinde şu an OHAL olmamasına rağmen varmış gibi göstererek algı ve karalama operasyonuna devam etmişti. Gazetenin Türkiye’deki tüm cezaevlerindeki sağlık konusundaki durumu Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’ne sormadan haberleştirirken kurumdan herhangi bir açıklamaya da yer vermediği görülmüştü.

Gazetenin PKK’nın yayın organı Yeni Özgür Politika’da yayımlanan psikolojik operasyon amaçlı haberleri kaynak vermeden alması dikkat çekiyor. Cumhuriyet’in gündeme getirdiği İHD açıklamaları daha önce de Yeni Özgür Politika’da yer almıştı.

O HABERİN UZUN HALİ İÇİN TIKLAYIN