SON TV

Danıştay üyeliğine kimlerin adı geçiyor

Danıştay’da 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekliye ayrılan 8 üyenin yerine 4 yeni üye seçilecek. Danıştay’a 3 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 1 üye ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilecek. Bu ay sonuna kadar açıklanması beklenen Danıştay üyeliğine bir Adalet Bakan Yardımcısı ile Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanı Ertuğrul Çekin ve 8 Bölge İdare Mahkemesi Başkanının isminin geçtiği öğrenildi.

Danıştay üyeliğine kimlerin adı geçiyor

Hakimler ve Savcılar Kurulu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay’da görev süresi sona eren veya emekli olan 8 yüksek yargı mensubunun yerine yeni üye belirleyecek. Danıştay’a 3 üye Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer 1 üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlenecek.

DANIŞTAY’DA 8 ÜYENİN GÖREVİ SONA ERDİ
Danıştay Başkanlığı, 12 yıllık görev süresi sona eren veya emekli olan 8 üyeyi Cumhurbaşkanlığına ve Adalet Bakanlığına bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun ise 3 kişiyi bu ay sonuna kadar Danıştay’da boş bulunan üye kadrosuna seçeceği öğrenildi.
3 ÜYE HSK, 1 ÜYE CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN BELİRLENECEK
Danıştay’da boşalan üyeliklerin 4’te 3’ü idari yargı hakim ve savcılığından, dörtte biri ise diğer görevliler arasından seçilirken; idari yargı hakim ve savcıları Hakimler ve Savcılar Kurulu, diğer üye ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirleniyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilen ve görev süresi sona erenler, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından idari yargıda sınıf ve derecelerine uygun bir göreve atanırken, Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay üyeliğine seçilip idari yargıda bir göreve atanmak için talepte bulunmayanlar, Cumhurbaşkanlığına bildiriliyor.
BİR BAKAN YARDIMCISI İLE 8 BİM BAŞKANININ ADI GEÇİYOR
Bu ay sonuna kadar açıklanması beklenen Danıştay üyeliğine bir Adalet Bakan Yardımcısı ile Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanı Ertuğrul Çekin ve 8 Bölge İdare Mahkemesi Başkanının isminin geçtiği öğrenildi.