SON TV

DEAŞ sorumlusu, teklifini reddeden kadını intihar bombacısı yaptı

Terör örgütü DEAŞ’ın askeri kanat sorumlusu Ebu Said El Şişani, ölen kardeşinin eşi Seda Dudurkaeva ile evlenmek istedi. Ret yanıtı alınca, yengesi Dudurkaeva'yı intihar eylemi için İstanbul'a gönderdi.

DEAŞ sorumlusu, teklifini reddeden kadını intihar bombacısı yaptı

Terör örgütü DEAŞ’ın öldürülen askeri kanat sorumlusu Ebu Ömer El Şişani’nin yerine gelen ağabeyi Ebu Said El Şişani  kardeşinin eşi Seda Dudurkaeva ile evlenmek istedi. Said El Şişani ret yanıtı alınca, evlenmek isteğine karşı çıkan yengesi Seda Dudurkaeva’yı intihar eylemi için İstanbul’a gönderdi. İstanbul’da yakalanan intihar bombacısı Dudurkaeve, aynı zamanda eski Çeçen bakan Asu Dudurkaeva’nın da kızı oluyor. Öte yandan Ebu Said El Şişani’nin de, Deyr-i Zor’da öldürüldüğü öğrenildi.

İstanbul’da geçtiğimiz temmuz ayında güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla bombalı saldırı düzenlemek için Türkiye’ye gelen beş kişi hücre evinde yakalanmıştı. Yakalananlar arasında Çeçenistan eski bakanlarından Asu Dudurkaeva’nın kızı olan Seda Dudurkaeva da vardı.

DUDURKAEVA AİLESİNE DÖNMEK İSTEDİ

Milliyet gazetesinden Ferit Zengin’in haberine göre, DEAŞ’ın askeri kanat sorumlusu Ömer El Şişani’nin sağ kolu olan “Hamzat” kod isimli bir teröristle 2014 yılında internet üzerinden tanışıp arkadaş olan Dudurkaeva, Çeçenistan’dan Suriye’ye kaçıp Hamzat’la örgüt kampında evlenmişti. Çeçenistan kabinesinde bakan olan babası Asu Dudurkaeva’yı görevinden eden bu nikahtan kısa süre sonra Seda Dudurkaeva’nın ilk eşi Hamzat, bombalı bir saldırıda öldürülmüş, ailesine dönmek isteyen Dudurkaeva, Ömer El Şişani tarafından serbest bırakılmayıp eş yapılmıştı.

İNTİHAR EYLEMİ İÇİN İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Suriye’de 2016’da koalisyon güçlerince öldürülen Ebu Ömer El Şişani kod isimli Tarkan Taymurazoviç Batıraşvili’den Dudurkaeva’nın iki çocuğu oldu. Seda Dudurkaeva’nın, ölen bir askeri kanat sorumlusunun eşiyken bombalı saldırıyla neden görevlendirildiği ise örgüte yakın kaynakların takibiyle ortaya çıktı. Örgüt içinde “cezalandırma eylemi” olarak görülen bir eylemle görevlendirilen Dudurkaeva’ya bu görevin Ebu Ömer El Şişani’nin ölümünün ardından yerine gelen ağabeyi Ebu Said El Şişani tarafından verildiği belirlendi.

Ebu Said El Şişani’nin, kardeşinin karısını kendisiyle evlenmeye zorladığı, Dudurkaeva’nın direndiği, Şişani’nin de bunun üzerine “intihar eylemi” için Dudurkaeva’yı İstanbul’a gönderdiği belirtildi. Ebu Said El Şişani’nin de, Deyr-i Zor’da öldürüldüğü öğrenildi.

ETİKETLER: