SON TV

Deprem mağdurlarına fatura müjdesi

Elazığ ve Malatya'da depremden orta veya ağır hasarlı şekilde zarar gören vatandaşların elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Deprem mağdurlarına fatura müjdesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Elazığ ve Malatya’daki depremzede vatandaşların elektrik ve doğalgaz faturalarının 3 ay ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan karar doğrultusunda, deprem sebebiyle iş yeri veya konutu yıkılan, orta hasarlı veya ağır hasarlı hale gelen tüketicileri kapsıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karar, 24 Ocak’ta Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremin hane halkı ve küçük esnafın üzerindeki etkilerini azaltmak adına alındı.

İŞ YERİ VE KONUTLARINDA ORTA VE AĞIR HASAR MEYDANA GELEN VATANDAŞLARI KAPSIYOR

Karar kapsamında, depremde zarar görenlerin, 2020 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı fatura dönemlerine ilişkin tüketim faturalarının tahsilatı 3 ay süreyle ertelenecek. Karar, deprem nedeniyle iş yeri veya konutu yıkılan, orta hasarlı veya ağır hasarlı hale gelen tüketicileri kapsıyor.

Ekli “Elazığ ve Malatya’da Yaşanan Deprem Nedeniyle Zarar Gören Tüketicilerin Elektrik ve Doğal gaz Tüketimlerine İlişkin Tahsilatların Ertlenmesi Hakkında Karar“ın yürürlüğe konulmasına, 7269 sayısı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlere Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’un ek 13’üncü maddesi gereğince verildi.