SON TV

Dev MASAK operasyonu! 417 kişi hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 417 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. MASAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü'nce dev operasyon için düğmeye basıldı.

Dev MASAK operasyonu! 417 kişi hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen çalışmalar kapsamında, yurt dışındaki 28 bin 88 hesaba, döviz kurları üzerinden yaklaşık 2,5 milyar lira gönderdiği tespit edilen ve hakkında gözaltı kararı verilen 417 kişiden 216’sı yakalandı.

OPERASYONLA İLGİLİ BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ekonomik ve finansal güvenliği hedef alanlara yönelik başlatılan ve 417 kişi hakkında gözaltı kararı verilen operasyon ile ilgili açıklama yapıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ekonomik/finansal güvenliğini hedef alan eylem ve kişilere yönelik, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, ” 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet”, ” 6415 sayılı Terörizm Finansmanının Önlenmesi Kanuna Muhalefet” suçlarından MASAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından operasyon başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren farklı zamanlarda değişik banka şubelerinden ve ATM’lerinden 5 bin TL ve üzeri meblağlarda olmak üzere toplam 28 bin 88 adet yurt dışındaki hesaplara nakit gönderme işlemleri gerçekleştirildiğinin, gerçekleştirilen bu işlemlerin tarihi itibariyle döviz kurları üzerinde toplam Türk lirası karşılığının 2 milyar 455 milyon 322 bin 141 lira olduğunun belirlendiği kaydedildi.

MASAK RAPORUNA GÖRE İRANLI ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ

5549 “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet” ve “6415 sayılı Terörizınin Finansmanın Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında,

Analiz raporu ve ilgili belgeler uyarınca, kimlik ve gsm numaraları belirtilen şahısların 01 OCAK 2017 tarihinden itibaren farklı zamanlarda değişik banka şubelerinden ve ATM’lerinden 5 Bin TL ve üzeri meblağlarda olmak üzere toplam 28.088 adet yurt dışındaki hesaplara nakit yatırma işlemi gerçekleştirmiştir.

2.5 MİLYAR TL KARA PARA YURT DIŞINA ÇIKARILDI

İşlemlerin gerçekleştirildiği tarih döviz kurları üzerinden toplam Türk Lirası karşılığının 2.445.322.141 TL olduğunun Başkanlığımızca belirlenmiştir.

Analiz konusu 267 şahsın hesap hareketlerinin incelenmesi neticesinde yurt dışına gerçekleştirdikleri transfer işlemlerinin hemen akabinde veya öncesinde komisyon şeklinde bazı ödemeler aldıkları tespit edilmiştir.

267 ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ ÜYESİ TESPİT EDİLDİ

Analiz konusu 267 şahsın rapor konusu yurtdışı transfer işlemleri genel olarak ele alındığında; şahısların birçok husus kapsamında birbirleriyle ilişkili oldukları, bu ilişkinin akrabalık, vekalet. para yatırma çekme, transfer talimatı veya transfere aracılık etme, yurtiçinde transfer kaynağını sağlamaya yönelik olduğu tespit edilmiştir.

MALİ VE TİCARİ PROFİLLER UYUMSUZ

Yurtdışında yerleşik aynı kişilere belirli tarihlerde belirli tutarları aktarma gibi birçok ağ üzerinden kurulduğu, bu işlemlerin kişi bazlı olarak mali ve ticari profilleri ile uyumsuz olarak gerçekleştirildiğinin ve şahıslar arasındaki organize bir ilişkiyi gösterdiğinin başkanlığımızca değerlendirildiği.

İRAN UYRUKLU ŞAHISLAR ORGANİSAZYON DA YER ALMIŞ

Gerçekleştirilen işlemlerin mahiyetine yönelik yapılan araştırmalarda ise, transfer sürecinin merkez noktasında yurt dışında yerleşik çoğunluğu İran uyruklu kişilerin olduğu ve yurt içi işlemlerde de İran bağlantılarının mevcut olduğu hususunun göze çarpmıştır.

İŞLEMLERDE TİCARİ BAĞ KURALAMADI

Özellikle 2017 yılından itibaren Türkiye üzerinden ABD’de yerleşik ve çoğunluğu İran uyruklu olan şahıslara yönelik yüksek oranda transferlerin oldukça dikkat çekici olduğu, gerçekleştirilen işlemlerde herhangi bir ticari bağın kurulamadığı ve işlem alıcılarının da Türkiye’deki gibi bu parayı belirli kümelerde parçaladıklarının değerlendirilmektedir.

GERÇEK ŞAHISLAR ÜZERİNDEN KARA PARA AKLADILAR

Başkanlığımızca hazırlanan raporun ilgili bölümlerinde yer verilen işlem profilleri göz önünde bulundurulduğunda, şahısların aracılık ettiği düşünülen transferlerin gerçek faydalanıcısı olmadıklarının, bu parasal ağın arkasında organizatör niteliğinde farklı kişilerin yer aldığı ve müsnet suçların işlendiği hususunda şüphe oluştuğu, açık kimlik bilgileri yazılı şahısların yukarıda özetlenen bankacılık işlemlerinde isimlerinin karşısında yazılı telefon numaralarım irtibat numaraları olarak verdiklerinin belirlendiği, dolayısıyla şahısların söz konusu telefon numaralarının fiili kullanıcısı olduklarının değerlendirilmiştir.

ETİKETLER: