SON TV

DGS 2018 tercihleri ne zaman açıklanacak? ÖSYM DGS tercih sonuçları

Önlisans eğitimlerini lisans düzeyine tamamlayarak dört yıllık üniversite mezunu olmak isteyen öğrenciler, DGS sınavının ardından DGS tercihlerini yapmıştı. Aldıkları puana göre tercihlerini yapan adaylar, gözünü ve kulağını ÖSYM'den gelecek DGS tercih sonuçları haberine çevirdi.

DGS 2018 tercihleri ne zaman açıklanacak? ÖSYM DGS tercih sonuçları

Şu sıralarda eğitim alanında en çok araştırılan konuların başında yer alan DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Peki, 2018 ÖSYM DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte bazı bilgiler.

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS tercih sonuçlarının açıklanma tarihi konusunda ÖSYM’nin henüz resmi bir açıklaması bulunmuyor. 14 Eylül tarihinde sona eren tercihlerin akabinde, sonuçları on gün içerisinde ön görmemiz mümkün. Bir diğer ihtimal ise, geçen sene olduğu gibi tercih sonuçlarının bir hafta sonra açıklanması. Eğer böyle bir durum yaşanırsa, 21 Eylül tarihinde tercih sonuçları açıklanabilir.

Konu ile ilgili resmi açıklama yapıldığı taktirde sabah.com.tr’den öğrenebilirsiniz.

ÖSYM SONUÇ AÇIKLANMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS EK TERCİHLER NE ZAMAN NASIL OLACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar, 2018-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir. 2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ETİKETLER: